Dr. Bazsó Bernadett - A bírósági közvetítés eddigi eredményei: ami a számok mögött van
nyomtatásAz előadó a többi közt elmondta, hogy az utóbbi néhány évben – sajátos, fokozottan ügyfél központú modell alakult ki a közvetítői eljárás igénybe vétele terén a magyar bíróságokon. A felek választhatnak, hogy kívánnak-e igénybe venni alternatív vitarendező eljárást a polgári perükben. Ha igen, akkor külön díj fizetése nélkül kérhetik bírósági közvetítői eljárás lefolytatását bíróságokon, ahol képzett és már nagy gyakorlattal rendelkező bírósági közvetítőknek nyújthatnak be kérelmet az eljárás lefolytatására. Bíróságon dolgozó jogi végzettségű titkárok és bírók végezik a közvetítést azon felek számára, akiknek bírósági peres vagy nemperes eljárásuk van folyamatban és kérik a lefolytatását. Megállapodás esetén illeték kedvezményre lesznek jogosultak a felek, attól függően, hogy a per mely szakaszában kötött megállapodás eredményeképpen fejezik be a pereskedést.
Bírósági közvetítői hálózat
Az ország minden nagyobb bíróságán, vagyis mintegy 70 nagyobb magyarországi bíróságon több mint 130 bírósági titkár és bíró jár el a bírósági közvetítői eljárások lefolytatásában. Van olyan bírósági közvetítő, aki már több mint 300 eljárás lefolytatásában vett részt.
Bírósági közvetítői országos adatok 2013 – 2016. I. félév
A 2016. évi első félévig terjedő időszak statisztikai adatai azt mutatják, hogy azokban az esetekben, amikor a bíró kötelezi a feleket a közvetítőnél való közös megjelenésre minden harmadik esetben megállapodnak a felek.
2013. január 1. – 2016. június 30-ig önkéntesen és kötelezés nyomán összesen 2462 közvetítői eljárást folytattak le a hazai bírósági közvetítők, amelyeknek a fele, 1239 eljárás megállapodással zárult.
A legújabb utánkövetési adatok pedig azt mutatják, hogy a nem megállapodással zárult eljárásokat követően folytatódó perek majdnem 40 %-ában nagyon hamar, gyakran már az első tárgyaláson perbeli egyezséget kötnek a felek.