Dr. Kovács Erika - Békéltetés a pénzügyi fogyasztói jogvitákban
nyomtatásDr. Kovács Erika, a Pénzügyi Békéltető Testület elnöke
az előzményeket felidézve elmondta, hogy a Pénzügy Békéltető Testülethez hasonló szervezet először Szerbiában jött létre. A magyar testület létrehozásával a cél az volt, hogy a pénzügyi jog területén a fogyasztók védelme biztosított legyen.
A Pénzügyi Békéltető Testület 2011-ben alakult meg, működése sok ponton eltérő a hazánkban működő többi békéltető testületétől, azonban az alapok megegyeznek. A szervezetet a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete hozta létre, mely 2013-ban megszűnt, így 2013. október 1-jétől a Magyar Nemzeti Bank vette át a finanszírozását és a működtetését. Szervezetét tekintve és szakmai kérdésekben önálló, nem utasítható.
Eljárásának elsődleges szabályai a jegybanktörvényben találhatóak, mely eljárás nem minősül közigazgatási eljárásnak. A testület önállóan perelhető, a felülvizsgálati jog a bírságokhoz tartozik.
A testület feladatát tekintve, joghelyzetet tár fel, közvetít, valamint pénzügyi ismeretterjesztést végez. Elsődleges célja a felek közötti konszenzus létrehozása. Jogász és közgazdász végzettségű kollegák dolgoznak a szervezetben, akik valamennyien a Magyar Nemzeti Bank alkalmazásában állnak.
Az eljárásban érintett szolgáltatók köre a Magyar Nemzeti Bank által engedélyezett és felügyelt pénzügyi szolgáltatókból áll. A fogyasztók a velük kapcsolatos egyedi jogvitákkal tudnak a testülethez fordulni. A 2014. évi XL. törvény alapján az elszámolási jogvitában is a testület előtt indíthattak eljárást a fogyasztók.
Jelenleg négy féle alávetés létezik, így általános alávetés, eseti alávetés, elszámolással kapcsolatos jogszabályi alávetés, valamint 2017.január 1-jétől új jogszabályi alávetés kerül bevezetésre a pénzügyi jogviták tekintetében, az 1.000.000.-Ft értékhatárt meg nem haladó fogyasztói igények esetében.
Az elnökasszony kiemelte, hogy az személyi jövedelemadóról szóló törvény 2016. november 26. napjától hatályos változásának eredményeképpen, a hitel vagy kölcsönszerződés alapján fennálló követelés elengedése esetén a fogyasztót nem terheli adófizetési kötelezettség, ezzel is ösztönözve a fogyasztókat, hogy az ilyen típusú jogviták esetében bizalommal forduljanak a Pénzügyi Békéltető Testülethez.
A Pénzügyi Békéltető Testületnek a belföldin kívül a határon átnyúló jogvitákra vonatkozóan is van eljárása, ez az úgynevezett FIN-NET eljárás, mely írásban zajlik. A belföldi ügyek esetében a testület az általános szabályai szerint személyes meghallgatások alkalmával rendezi a jogvitákat.
Ebben az évben került bevezetésre – az európai uniós rendelkezéseknek megfelelően az online pénzügyi szolgáltatások esetén - az online vitarendezés intézménye.
A Pénzügyi Békéltető Testület, a fogyasztók minél szélesebb körű tájékoztatása érdekében együttműködik a kormányhivatalokkal és a Pénzügyi Tanácsadói Iroda Hálózattal.
Összegzésül elhangzott, hogy a testület működésének eddigi öt éve alatt 38.000 ügy indult, melyből 16.500 a törvényi elszámolással volt kapcsolatos. A pénzügyi tudatosság növekedését mutatja, hogy egyre több olyan kérelem érkezik, mely minden szempontból alkalmas az eljárás megindítására.