Dr. Szeiberling Tamás - Közvetítés büntető ügyekben
nyomtatásA büntető- és szabálysértési ügyekben való békéltetésről tartott előadást Dr. Szeiberling Tamás, az Igazságügyi Hivatal főigazgatója.
Elmondta, hogy a közvetítés célja a konszenzus megteremtése és a hatóságok leterheltségének csökkentése. A büntetőügyekben a konfliktus kiváltója egy, a társadalomra veszélyes cselekmény, ezért a jogalkotó kiemelt figyelmet fordított a garanciális szabályok megalkotására.
A 2006. évben bevezették a közvetítői eljárás alkalmazását a büntetőjogban is. A mediációt a pártfogó felügyelők látják el. A jogszabály abban az esetben ad teret a közvetítői eljárás alkalmazásának, amennyiben a cselekmény 5 évi szabadságvesztésnél nem súlyosabban büntetendő, ezek általában vagyon elleni, személy elleni és közlekedési bűncselekményeket jelentenek. Szükséges feltétel továbbá a felek hozzájárulása, a terhelt felelősségének elismerése a vádemelésig, valamint, hogy a jóvátételt vállalja és arra képes is legyen.
A terheltek összetételét tekintve, az eljárás aló vont személy az esetek 90%-ban felnőtt, míg a maradék 10%-ban fiatalkorú.
Stabil szervezeti keretek kellenek a jó működéshez. A jogalkotó úgy ítélte meg, hogy a pártfogú felügyelő szolgálat alkalmas arra, hogy büntetőügyekben a közvetítői szerepet betöltse, mely az előadó szerint jó döntésnek bizonyult. A megyei és fővárosi kormányhivatalok pártfogói látják el a mediátori feladatokat. A szakmai irányítást, így a mediátorok képzését is az Igazságügyi Hivatal látja el.
Jelenleg 60 mediátor képes büntető és szabálysértési ügyekben közvetíteni. A folyamatban lévő büntetőügyekben 2007-ben 2500, 2015-ben 9000 mediáció történt. A büntetőügyekben megszületett megállapodások több mint 90%-át teljesítette a terhelt, ez a szabálysértési megállapodások esetében ez 95%.
Végezetül, a jövő kihívása, hogy minél több pártfogú felügyelő váljon alkalmassá a közvetítői feladatok elvégzésére