Dr. Szilágyi András - Közvetítés gazdasági ügyekben
nyomtatásA Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) Mediációs és Jogi Koordinációs Osztály képviseletében az előadó elmondta, hogy a közvetítői eljárás hidat teremt a felek között a jogviták megoldásában. A közvetítői eljárásban a megállapodások lényege az, hogy párbeszéd folyamatában jönnek létre, és azokat jóakarattal kötik meg. Az ilyen megállapodások legfőbb jellemzője a méltányosság.
Az előadás során hangsúlyt kapott az is, hogy a szabályozásnak a puha terelés helyett a mediációs meghallgatáson való részvételre kötelezést kell szem előtt tartania. Kiemelésre került, hogy nem az egyezségkötést kell kötelezővé tenni, hanem a közvetítői eljárásokon való részvételt.
A gazdasági ügyekben a konfliktusok jellemzően az érdekkonfliktusok és az információs konfliktusok köré szerveződnek, ahol az esetek többségében a dezinformáció okozza a problémát. A jogvitákban a feleket (üzletemberek, kkv-k képviselői) a pozícióért folytatott harc jellemzi. Az előadó kitért arra is, hogy célszerűbb lenne, ha a felek az üzleti érdekeikre koncentrálnának, mert akkor 80 %-os hatékonysággal lehetne a jogvitákat egyezséggel feloldani.
Felhívta a figyelmet arra, hogy az üzleti élet részvevőinek miért érdemes az alternatív vitarendezés felé fordulniuk, e körben említésre került, hogy a cégekbe vetett bizalom, és az üzleti hírnév kockáztatásával jár, ha elterjed az az információ, hogy a vállalattal szemben per van folyamatban.
BKIK előnyeként hangsúlyt kapott, hogy ez az egyetlen köztestületi formában működő mediációs szolgáltató, ami azt jelenti, hogy törvény teszi kötelezővé a függetlenségét és a pártatlanságát a működése során.
A mediációs szolgálat a 2017-es év legfontosabb feladatának az etikai kódex megalkotását tűzte ki célul, amely kódex a minimum, általános elvárásokat fogalmazza majd meg.