Ildikó Gaal-Baier - Alternatív vitarendezés Németországban
nyomtatásIldikó Gaal-Baier előadásának kezdetén örömét fejezte ki a tekintetben, hogy az utóbbi idők tapasztalatai azt mutatják, hogy Magyarország és Németország mediátorai között egy hatékony és eredményes dialógus folyamat kezdődött el. Az előadónő gyakorló mediátor és a gyakorlatban szerzett tapasztalatait kívánja megosztani a konferencia résztvevőivel.
Előadását a vita fogalmának kérdéskörével nyitotta. Előadta, hogy a bírósági rendszer kontradiktórius eljárás, és nem ad választ arra, hogy hogyan lehet megelőzni a vita kialakulását. Friedrich Glasl kutató által megfogalmazott mediáció fogalmat idézett és elmondta, hogy a konfliktus kezdete nagyon korán felismerhető. A konfliktus fejlődési fázisokon megy keresztül. Elmondta, hogy az ún. király út a konszenzus, azaz az érdekeken alapuló megoldás tárgyalással vagy mediátor, 3. fél részvételének segítségével. A mediáció lényege, hogy a mediátor dialógus folyamatot kísér és támogat.
Németországban a békéltető bíró jogintézménye 2013 óta működő intézmény, ugyanakkor kiemelte, hogy ez a fajta bírói intézmény nem mediátori funkció.
Az előadás során ismertette az ad hoc békéltetés rendszerét is, amely alkalmi alapon működik és az eljárók ajánlást tesznek a felek felé. Ennek kapcsán az előadónő egy sikeres ügyet is ismertetett, az ún. Stuttgart 21-es folyamatot, ahol a 2 hetes békéltetés során a társadalmi érdekek figyelembe vétele eredményeképpen egy építkezés terveit megváltoztatták.
Az érdekeken alapuló delegáció nélküli konfliktuskezelés témakörében az előadónő kiemelte, hogy a mediációs eljárás egy bizalmi keretekben zajló, strukturált eljárás, ahol a felek saját felelősségükre a megoldásra és egyezségkötésre törekednek.
A jövőre tekintettel elhangzott, hogy Németországban várható egy rendelet, amely alapján a mediátorok a feltételeknek való megfelelés esetén kinevezhetők ún. igazolt mediátornak. Továbbá 2017-ben a német törvényhozó értékelni fogja a 2012-ben elfogadott mediácós törvény működésének első 5 évét. Pozitívnak értékelte, hogy a mediációs konfliktuskezelés módszertana a kezdetek óta egy hatalmas fejlődésen keresztül és mára országos konferenciák, szakfolyóiratok léteznek, és közel 14.000 mediátor tagja egy szakegyesületnek is.
Az előadónő gondolatait azzal zárta, hogy a konfliktus érték. Értéke abban található meg, hogy az aktorok kicserélik a gondolataikat, és a folyamat serkenti a kreativitást, ami elvezet a megoldáshoz.