Lukács Józsefné dr. - Választottbírósági jogvitarendezés rendszere – Vitarendezés a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara mellett szervezett Állandó Választottbíróságon
nyomtatásA titkárságvezető asszony elsősorban kiemelte azt, hogy az Állandó Választottbíróság a leghosszabb múltra visszatekintő és legtekintélyesebb magyar választottbíróság, amely 1949. óta működik hazánkban. A közel hetven év alatt nemcsak a piacgazdaság időszakában, hanem a szocialista állami gazdálkodás időszakában is alkalmas maradt a választottbíróságként történő működésre.
A szervezetben tevékenykedő választottbírák meghatározó szerepet töltöttek be a piacgazdaságra történő áttérésben, és egyes alternatív vitarendezésre vonatkozó szabályok megalkotásában.
Kifejtette továbbá, hogy a választottbíróság piaci alapon működik, és abban az esetben jogosult eljárni, ha a felek a közöttük létrejövő szerződésben kifejezetten rögzítik, hogy a vitáikat választottbíróság előtt kívánják rendezni.
A hazánkban működő Állandó Választottbíróság a Közép-Európai állandó választottbíróságok között is előkelő helyet foglal el. Évente átlagosan 200-300 ügyben hoz döntést a felek között felmerülő jogvitában.
Az előadó hangsúlyozta, hogy a választottbírósági eljárás előnye többek között a gyorsaság, a perek egyfokú elintézése. Jellemzője továbbá a költséghatékonyság és az, hogy bármekkora perértékű ügyben eljárhat a választottbíróság.
Az ügyek számottevő része nemzetközi jogvitának tekinthető, amelyekben nemzetközi választottbírák járnak el. A peres felek maguk választják ki a saját bírájukat, ennek fejében a meghozott ítéletnek kötelesek alávetni magukat, tekintettel arra, hogy a választottbírósági ítéletek hatálya megegyezik az állami bíróságok jogerős ítéletének hatályával.
A speciális szaktudású választottbírák eljárásával biztosított a szakszerű, pártatlan és független eljárás. A tárgyalások három nyelven (magyar, német, angol) szükség esetén egyéb idegen nyelveken is lefolytatásra kerülhetnek.
Az előadás befejező szakaszában az előadó említést tett azokról a gazdasági szektorokról, amelyekben leginkább számottevő az Állandó Választottbíróság eljárása és ismertette az eljárás két speciális fajtáját, a gyorsított eljárást illetőleg az egyeztető, közvetítő eljárást is, amely egy alternatív vitarendezési formának tekinthető, azonban a felek közötti vitarendezés legritkább formája a választottbírósági eljárások közül.