BELSŐ SZABÁLYZAT

A pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelőzéséről és megakadályozásáról szóló 2017. évi LIII. törvény (a továbbiakban: Pmt.) 65. § (1) bekezdése, továbbá az Európai Unió és az ENSZ Biztonsági Tanácsa által elrendelt pénzügyi és vagyoni korlátozó intézkedések végrehajtásáról szóló 2017. évi LII. törvény (a továbbiakban: Kit.) 3. § (4) bekezdése, valamint a pénzügyi és egyéb szolgáltatók azonosítási feladatához kapcsolódó adatszolgáltatási háttér megteremtéséről és működtetéséről szóló 2021. évi XLIII. törvény (a továbbiakban Afad.) 21. § (3) bekezdése alapján – a Pmt. szerinti szolgáltatók részére meghatározott kötelezettségek körébe tartozó feladatok teljesítésére – a szolgáltató köteles belső szabályzatot készíteni.

A Pmt., valamint a Kit. hivatkozott rendelkezései szerint készítendő belső szabályzat szerepelhet közös, vagy külön dokumentumban, az Afad. vonatkozó elvárásai a Pmt.-ben meghatározott belső szabályzatnak a részét képezhetik. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) a törvényi rendelkezéseknek megfelelően egységes szabályzatot készít a bizalmi vagyonkezelési tevékenységet végző szolgáltatók részére, illetve a belső szabályzat elkészítéséhez szükséges segédlettel (szabályzat) támogatja a Pmt. 1. § (1) bekezdés a-e) pontjában meghatározott tevékenységet ellátó szolgáltatók működését, valamint egy új segédletet bocsát a rendelkezésre, amely a 2025. január elsejét követően a kriptoeszközök piacairól, valamint az 1093/2010/EU és az 1095/2010/EU rendelet, továbbá a 2013/36/EU és az (EU) 2019/1937 irányelv módosításáról szóló (EU) 2023/1114 Európai Parlament és a Tanács rendeletben (a továbbiakban: MiCA rendelet) foglaltaknak megfelelő működési engedélyt kérő kriptoeszköz-szolgáltatók részére készült.

A tevékenységtípusonként kidolgozott, 2024. december 31. napjával hatályon kívül helyezett mintaszabályzatok és segédletek az alábbi linken keresztül érhetők el.

A 2025. január 1. előtt kiadott archív mintaszabályzatok és segédletek

EGYÉB

A tényleges tulajdonosi szerkezet megállapítása

Az MNB – Nemzetgazdasági Minisztérium, valamint a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelőzéséről és megakadályozásáról szóló 2017. évi LIII. törvény (Pmt.) 5. §-ban meghatározott felügyeletet ellátó szerveivel együttműködésben – útmutatókat készített i. a Pmt. szerinti tényleges tulajdonos azonosításának általános elősegítése, valamint ii. az összetett tulajdonosi szerkezetek feltérképezéséhez és összetett tulajdonosi szerkezetek esetén a tényleges tulajdonos megállapítása érdekében. Az útmutatók célja, hogy segítse a szolgáltatókat a Pmt. szerinti, az ügyfél tényleges tulajdonosával kapcsolatos kötelezettségük végrehajtásában.

A Pmt. hatálya alá tartozó szolgáltatók kötelesek az ügyfél-átvilágítási kötelezettség keretében az ügyfelek tényleges tulajdonosi struktúrájának feltérképezésére és ellenőrzésére. A szolgáltatóknak a tényleges tulajdonos azonosítása során a Pmt. tényleges tulajdonosra vonatkozó definíciója valamennyi pontjának való megfelelést szükséges vizsgálniuk. A tényleges tulajdonos(ok) ismerete elengedhetetlen annak érdekében, hogy a szolgáltató az ügyfelével kapcsolatos pénzmosási és terrorizmus-finanszírozási kockázat szintjét meghatározhassa, és megfelelő döntést hozhasson a kockázatcsökkentő intézkedésekről. 

Az útmutatók segítséget nyújtanak a kötelezett szolgáltatók törvény szerinti kötelezettségeinek teljesítésében, tájékoztatást adva arról, hogy általánosságban, illetve összetett tulajdonosi struktúrák esetén miként határozható meg a tényleges tulajdonos.

Az útmutatók tájékoztató jellegűek, nem szolgálhatnak a törvényi előírások megfelelésének alátámasztásaként, nem minősülnek felügyeleti jogi álláspontnak.

Adózási szempontból nem együttműködő országok és területek európai uniós jegyzéke

Az alábbi honlapon megtalálható az az Európai Unió által létrehozott lista, mely tartalmazza azokat az országokat, akik nem működnek együtt az EU által meghatározott adózási irányelvekkel. A lista nem negatív tartalmú „szégyenlista”, inkább tájékoztató a többi ország számára, illetve a listán szereplő országokat kívánja ösztönzni az adózási változásokra.

Az oldal tartalmazza a jegyzékbe vételi eljárás lépéseit, rövid összefoglalót arról, hogyan készül a jegyzék.

Az oldalról letölthetők a vonatkozó rendeletek, a Tanács következtetései a felülvizsgálatokról, jelentéseket, eljárási eredményeket.

https://www.consilium.europa.eu/hu/policies/eu-list-of-non-cooperative-jurisdictions/