A Magyar Nemzeti Bank szerzőinek és számos neves hazai tudósnak az együttműködésével készült friss kötet a magyar monetáris függetlenség kialakulását mutatja be a dualista időszaktól kezdve egészen az 1929-33-as nagy gazdasági válságig, valamint állít méltó emléket Popovics Sándornak, a Magyar Nemzeti Bank első elnökének.
Egy évszázaddal ezelőtt rendkívüli módon felgyorsult a világrend átalakulása. Háborús idők, geopolitikai átrendeződés, magas adósságok és gyorsuló infláció a mindennapok részévé vált. Hazánkban a dualista időszak virágzásának az első világháború vetett véget. A történelmi Magyarországot feldarabolták, az ország mintegy fél évszázados fejlődést követően társadalmi, gazdasági és politikai káoszba süllyedt. Az inflációs és pénzügyi stabilizáció záloga egy hiteles és független jegybank megalapítása, és Popovics Sándor, a Magyar Nemzeti Bank első elnökének személye volt. A korszak neves hazai személyiségeinek portréi, a nemzetközi közeg bemutatása, a hazai események leírása olvasmányos korrajzot ad az érdeklődők kezébe. A frissen előállított statisztikai adatsorok és gazdasági mutatók a szakmai közösség számára nyújtanak adatalapú fogódzót a kor gazdasági eseményeinek értelmezéséhez.
Popovics Sándor személye és munkássága megkerülhetetlen a magyar jegybank története, az első világháborút követő újjáépítés és az egész magyar gazdaságtörténet szempontjából. Elhomályosult alakját ez a kötet igyekszik megvilágítani, miközben iránymutatásul szolgál a múlt gazdasági eseményeinek bemutatásával a jelen döntéshozói számára is.