Jogorvoslati lehetőségek
nyomtatásA Testület által meghozott döntésekkel szemben a Magyar Nemzeti Bankról szóló törvény 116. §-a jogorvoslati lehetőségeket biztosít mind alaki, mind tartalmi okok miatt az alábbiak szerint meghatározott körben:
Az MNB törvény 116. § (2)(3) bekezdése szerint van jogi lehetőség arra, hogy az általános vagy eseti alávetésen alapuló kötelezést tartalmazó határozatok és az ajánlások ellen hatályon kívül helyezést lehet kérni a Fővárosi Törvényszéktől. Ez a fél részére történt kézbesítésétől számított tizenöt napon belül lehetséges, ha
a) a tanács összetétele vagy eljárása nem felelt meg e törvény rendelkezéseinek,
b) a Testületnek nem volt hatásköre az eljárásra,
c) a kérelem meghallgatás nélküli elutasításának lett volna helye.
Az ajánlások és a jogszabályon alapuló (vagyis az MNB törvény 113. § (2) bekezdésére alapítva meghozott) kötelező határozatokkal szemben az MNB törvény tartalmi okok miatt is megadja a jogorvoslat lehetőségét.
A Testület egyezség hiányában akkor is kötelezést tartalmazó határozatot hozhat (MNB törvény 113. § (2) bekezdés), ha az adott ügyben érintett pénzügyi szolgáltató alávetési nyilatkozatot nem tett, de a kérelem megalapozott és a fogyasztó érvényesíteni kívánt igénye – sem a kérelemben, sem a kötelezést tartalmazó határozat meghozatalakor – nem haladja meg a kettőmillió forintot. Ez az úgynevezett kötelező vagy jogszabályi alávetés. Az ennek alapján meghozott határozattal, valamint az ajánlásokkal szemben az MNB törvény 116. § (4) bekezdésben foglalt szabály szerint az érintett pénzügyi szolgáltató a határozat közlésétől számított 15 napon belül kérheti a kötelező határozat vagy az ajánlás hatályon kívül helyezését a Fővárosi Törvényszéktől, ha annak tartalma nem felel meg a vonatkozó jogszabályoknak.