A bankkártyás csalásokról
nyomtatásA bankkártya kényelmes fizetési eszköz, azonban használata körültekintést igényel. A következőkben néhány hasznos tanácsot olvashat arra vonatkozóan, hogy mire kell vigyázni a bankkártyahasználat, azaz a PIN-kód használata, megválasztása alkalmával, kártyával történő fizetéskor, illetve pénzfelvétel során.
- A PIN-kódot tartsa a lehető legnagyobb titokban. Aki a kártyával együtt a PIN-kódot is megszerzi, fizethet vele. A PIN-kódot próbálja megjegyezni, ne írja rá a kártyára! Ha mégis felírná valahová, ne tartsa a kártya közelében, és ne írja fel, a kód milyen kártyához tartozik! A PIN-kódot ne adja meg sem telefonon, sem írásban, illetve ne közölje senkivel – akkor sem, ha hivatalos személynek vagy banki alkalmazottnak adja ki magát!
- Ha módja van a PIN-kód megválasztására, kézhezvételt követően mindenképpen változtassa meg az indító PIN-kódot! Ne válasszon olyan kódot, amit az Ön személyének ismeretében ki lehet következtetni (évszámok, irányítószámok, igazolvány szám). Ha kézhez vette, azonnal írja alá a kártyát, a PIN-kódot tartalmazó borítékot pedig semmisítse meg.
- Fizetéskor mindig kövesse nyomon, mi történik a kártyával, és ne engedje, hogy kikerüljön a látóköréből! Csak azt engedélyezze, hogy egy terminálon, egy alkalommal olvassák le a kártyát, és ne engedje a leolvasást megismételni. Ilyenkor előfordulhat, hogy többször is levonják az adott összeget a bankkártyáról, ezért mindig ellenőrizze a vásárlás pontos összegét akár a bizonylaton, akár a banki visszaigazoló SMS-ben vagy egyéb üzenetben, és a számlát legalább a következő számlakivonat megérkezéséig őrizze meg. Érdemes jobban vigyázni a kártyára olyan elfogadóhelyeken, ahol nagyobb a visszaélés, a manipuláció valószínűsége (pl. éjszakai szórakozóhelyeken).
- ATM-ből történő készpénzfelvételnél lehetőleg ügyeljen az automata közvetlen környezetére is! Félreeső, elhagyatott helyen álló automata esetén pedig próbáljon meggyőződni arról, hogy a gépet nem manipulálták-e (pl. eltömődött a bankjegynyílás, nem adja vissza a kártyát)! Vizsgálja meg a bankkártya-leolvasó nyílását, hogy nem helyezett-e valaki egy másik leolvasót fölé, hogy utána lemásolja a kártyája adatait! A PIN-kód megadásakor takarja el a kezét, nehogy távolról leolvashassák a beírt számokat. Ha a pénzkivétel során gondja támad, legyen óvatos a hirtelen ott termett, segítőkész személlyel! Inkább az üzemeltetővel vegye fel minél előbb a kapcsolatot!
- Internetes vásárlás esetén ügyeljen arra, hogy valamilyen módon titkosított oldal legyen a fizetőoldal! Ha rendelkezik webkártyával, inkább használja azt internetes fizetésre! Kártyaszámát ne adja meg e-mailben, vagy faxon, ha mégis így kérnék, akkor óvakodjon a szolgáltatótól. PIN-kódot internetes vásárlás során nem kérhetnek, ezért soha ne adja meg.
- Mobilfizetési szolgáltatás használata esetén kapcsolja be telefonján a feloldómintát, vagy a biometrikus azonosítást!
- Kártyáját kezelje úgy, mintha készpénz lenne: ne hagyja őrizetlenül nyilvános helyeken!
Vásárláskor és pénzkivétel alkalmával mindig őrizze meg a bizonylatot és vesse össze a havi bankszámlakivonattal, különösen külföldi utazás után! Erre használhatja a bankja által küldött visszaigazoló üzeneteket is.
Az alábbiakban néhány gyakori csalási esetet foglaltunk össze.
Bankkártya és PIN-kód ellopása a tulajdonos figyelmének elterelésével
Egy előre megrendezett szituációban, az óvatlan áldozat figyelmének elterelésével (pl. turistának kiadva magukat útbaigazítást, esetleg közös fénykép elkészítését kérve) a csalók ellopják annak táskáját benne a bankkártyájával és a telefonjával. Amikor az áldozat észreveszi értékeinek eltűnését a banda egyik megnyerő külsejű, általában jól öltözött tagja segítőkészen azt tanácsolja, hogy azonnal tiltsa le a bankkártyáját és ehhez felajánlja saját mobiltelefonját is. Azonban a csaló a társát hívja fel, aki eljátszva az ügyfélszolgálatot arra kéri a gyanútlan áldozatot, hogy a telefon gombjai segítségével adja meg a PIN-kódot. A kód beütését diktafonnal rögzítik, így végül a tolvajok nem csak a kártyát, hanem a hozzá kapcsolódó PIN-kódot is megszerzik. Ezt követően könnyedén „megkopasztják” a gyanútlan áldozat bankszámláját, aki abban a hitben él, hogy bankszámlájához a táskatolvajok már nem férnek hozzá.
A pénzügyi szolgáltatónknak soha nem kell megadnia a kártyához tartozó PIN-kódot! Az intézmény más adatok alapján azonosítja Önt.
A kártya hátoldalán megtalálható az a telefonszám, amit a bankkártya ellopása esetén hívni lehet. Ezt a számot jegyezze fel, és baj esetén Ön hívja!
Bankkártya és PIN-kód lemásolása/ellopása pénzfelvevő automatánál
A bankjegykiadó automaták kedvelt célpontjai a tolvajoknak, akik változatos módszerekkel próbálják ellopni vagy lemásolni a bankkártyát és a PIN-kódot, például az alábbi módon.
A bankkártya lemásolásához a kártyanyílás elé egy pici olvasót szerelnek, ami ránézésre az automata eredeti nyílásával teljesen megegyező szerkezet, így nem tűnik fel senkinek. Az ATM környékén elhelyezett apró kamera segítségével pedig a PIN-kódot szerzik meg akkor, amikor a kártyatulajdonos megadja azt.
Készpénzfelvétel előtt célszerű megnézni az ATM nyílását, nem mozog-e, nem furcsa-e. Nézzen körbe, lát-e valami szokatlant az automatánál vagy a környékén! Lehetőleg kerülje az utcai automatákat, inkább nagy bankfiókok bekamerázott belső terében vagy üzletközpontokban vegyen fel pénzt! A billentyűzetet mindig takarja el a másik kezével!
Bankkártya lemásolása vendéglátó egységben
Vendéglátó egységben a felszolgáló több módon is észrevétlenül lemásolhatja a bankkártyát, gyakorlatilag a gyanútlan áldozat szeme láttára. Fizetésnél, amikor a kártyatulajdonos átadta azt számára, leejti a földre, és amikor felveszi, lehúzza a bokájára rögzített leolvasóval, vagy elkéri a kártyát, megfordul, mintha bevinné, aztán mégis visszaadja, mert inkább kihozza a mobil leolvasót. Mire visszaadta a kártyát, már le is másolta. A PIN-kódot és a kártya képét egy minikamerával veszi fel.
A mágnescsíkos kártya pillanatok alatt lemásolható, ezért érdemes chippel ellátott kártyát igényelni a pénzügyi szolgáltatótól. Fizetés közben kísérje figyelemmel a kártyát, és ne hagyja, hogy elvigyék! Ha leejtik, gyanakodjon! A kód megadáskor a billentyűzetet takarja el a másik kezével!
Csalás az üzletekben
A bűnözők képesek egyetlen mozdulattal kicserélni az üzletek pénztáránál elhelyezett PIN-padet (amibe a PIN-kódot kell beütni fizetéskor) a sajátjukra, ami továbbítja számukra az összes adatot.
Ismert trükk még, hogy a csalók egyszerűen csak lefotózzák a bankkártya elejét-hátulját. Mivel a kártyán minden olyan adat szerepel, ami internetes vásárláshoz szükséges, a bűnözők könnyedén elkölthetik a kártyán lévő pénzt.
Fizetéskor célszerű a kártyát úgy tartani, hogy a lehető legkevesebb adat látszódjon rajta, és ne rakja le a kártyát a pénztárpultra!
Utolsó frissítés: 2020. május 8.