A bankszámlák csoportosítása
nyomtatásFizetési számlák csoportosítása
A köznyelvben bankszámlának vagy folyószámlának nevezett, pénzügyi intézmény által vezetett számlák a hatályos jogszabályok szerint több különböző kategóriába esnek. Leggyakoribb ezek közül a fizetési számla, melyről utalás vagy bankkártyás fizetés indítható.
Azért ezt az elnevezést használják, mert pénzküldésre használható számlát manapság már nemcsak a hagyományos bankok vezethetnek, hanem új típusú, nem banki pénzforgalmi szolgáltatók is.
Számlatípusok cél szerint
Célját tekintve valójában többféle számlát különböztetünk meg:
- fizetési számla minden olyan számla, melyről utalás és/vagy bankkártyás fizetés indítható,
- alapszámla, amely egy előre rögzített díjú speciális fizetési számla, amit 2016. október 15-től valamennyi bank köteles a kínálatában szerepeltetni,
- betétszámla, amely a betétben elhelyezett megtakarítások őrzésére szolgál. Ilyen típusú számlát csak hitelintézetek (köznyelvben bankok) vezethetnek, és az ezen lévő egyenleg után a bank kamatot fizet. A betétszámlák lehetnek egyszerre fizetési számlák is, és a magyar bankoknál vezetett hagyományos „bankszámlák” jellemzően betéti és fizetési számlák is egyben.
- hitelszámla, ami jellemzően az intézménnyel kötött kölcsönszerződéshez kapcsolódik. Egyes bankoknál ezekről a számlákról is indítható utalás vagy bankkártyás fizetés, így ezek is minősülhetnek egyben fizetési számlának is.
- Fentiek mellett léteznek egyéb, elkülönített célú számlák, mint például fedezeti számla vagy letéti számla.
A fizetési számlákat csoportosíthatjuk devizanem, igénybe vevői kör és funkció szerint is.
Devizanem szerint
Fizetési számla nyitható bármelyik hazai vagy külföldi hitelintézetnél, ill. pénzforgalmi szolgáltatónál, számlánkat pedig vezettethetjük forintban vagy devizában. Magyarországon a forintszámla után az euró-, az amerikai dollár-, az angol font- és a svájci frank-alapú számla a leggyakoribb.
A devizaszámla esetében sem a számla terhelése, sem a jóváírás esetén nem kell számolni az adott deviza vételi és eladási árfolyama közötti különbözettel abban az esetben, ha a terhelés vagy jóváírás az adott pénznemben történik.
Akkor praktikus devizaszámla nyitása, ha
- például a jövedelmünket, rendszeresen érkező átutalást devizában kapjuk,
- megtakarításainkat devizában szeretnénk gyarapítani, illetve felhasználni,
- esetleg jelentős forgalmat bonyolítunk külföldi pénznemekben.
Forintszámlára is érkezhet devizaátutalás és -befizetés, valamint kifizetést is teljesíthetünk devizában, azonban fontos figyelembe venni, hogy ilyenkor a pénzügyi intézmény az átváltásért átváltási (konverziós) díjat számíthat fel.
Igénybevevői kör szerint
A fizetési számlák jelentős része bármely 18. életévét betöltött személy számára elérhető, míg léteznek olyan számlák, amelyeket csak egy meghatározott kör vehet igénybe, például diákok, 18 éven felüli nappali tagozatos hallgatók, nyugdíjasok, bizonyos foglalkozási kategóriába tartozó dolgozók (pl. orvosok, jogászok, ügyvédek). Több szolgáltatónál elérhetőek azonban 18 év alattiak számára nyitható számlatermékek is.
Funkció szerint
Egy számlacsomagon belül a főszámlához több alszámla is kapcsolódhat.
Főszámlának tekinthető a számlacsomagon belül az a számla, amelyet a pénzügyi szolgáltató így nevesít, és amelyről általában a lehető legtöbb számlaművelet a lehető legkevesebb korlátozás mellett érhető el.
Alszámla valamely főszámlához nyitható, tipikusan betételhelyezés céljából, illetve meghatározott céllal, például biztonsági okból bankkártya-használathoz vagy internetes vásárláshoz.
Amennyiben bankkártya-használathoz vagy internetes vásárláshoz igényelünk alszámlát, a számlán nem szükséges folyamatosan pénzt tartani, hiszen akár a vásárlás előtt néhány perccel, tetszőleges összeggel feltölthetjük az intézmény internetes, vagy mobilbanki felületén.
Az internetes vásárlások biztonságát teremti meg a kizárólag az interneten végzett tranzakciók ellenértékének kiegyenlítésére szolgáló internetkártya, webkártya vagy virtuális kártya és a hozzá, illetve a főszámlához kapcsolódó alszámla, az ún. elkülönített kártyaszámla vagy webszámla.
Utolsó frissítés: 2024. október 25.