Befektetésvédelem
nyomtatásLakossági befektetőként fontos, hogy tisztában legyen az alábbiakkal
- Önt és befektetéseit széles körű védelem illeti meg.
- A védelmet elsődlegesen az uniós és hazai szabályozás adja a MiFID irányelv, illetve a Bszt. (Befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény) szerint. A szabályozás a befektetők védelemének szabályait harmonizálja az Európai Unió területén.
- A vonatkozó védelem csak a MiFID hatálya alá tartozó pénzügyi eszközökre terjed ki (pl. egyes részvények, kötvények, befektetési jegyek, derivatív termékek), így nem vonatkozik pl. a betétekre, hitel- és biztosítási termékekre, illetve a nem szabályozott befektetési lehetőségekre (pl. befektetési arany).
- Jó, ha tudja, hogy a betétek vonatkozásában a védelmet az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) biztosítja!
Mit várhat el egy befektetési vállalkozástól?
A MiFID alapján a befektetési vállalkozásoknak három átfogó alapelvnek kell megfelelnie, befektetési szolgáltatások esetében:
1. alapelv - A jogszabályoknak, illetve a szakma szabályainak megfelelően; - Tisztességes és hatékony módon; - Az ügyfél érdekeivel összhangban jár el.
2. alapelv - Világos, egyértelmű, kiegyensúlyozott tájékoztatást ad; - Az ügyfelet nem téveszti meg.
3. alapelv - Figyelembe veszi az ügyfél egyéni körülményeit is.
Panaszkezelési szabályzat:
A befektetési vállalkozás köteles panaszkezelési szabályzatot kidolgozni az ügyfélpanaszok átlátható, hatékony és gyors kezelése érdekében. Ebben a befektetési vállalkozás tájékoztatja a panaszügyintézés helyéről, levelezési címéről, elektronikus levelezési címéről, telefonszámáról és telefaxszámáról. A panaszkezelésről bővebben a Panaszom van menüpont alatt olvashat.
Végrehajtási politika:
A befektetési vállalkozás az ügyfél vételi és eladási megbízását az ügyfél számára legkedvezőbb módon köteles végrehajtani. Ennek során a vállalkozás számos tényezőt vesz figyelembe: ár, költségek, végrehajtás helye, gyorsasága, stb. Mindez a végrehajtási politikában rögzítettek szerint valósul meg.
A fentieken túl az ügyfelek érdekeinek érvényesülését közvetetten számos egyéb tényező is befolyásolja, így például a befektetési vállalkozás javadalmazási, ösztönzési és összeférhetetlenségi politikája.
Befektetései során védje saját magát!
- Ne fektessen be pusztán egy telefonbeszélgetés alapján!
- Ne adjon át készpénzt, mindig visszakövethető elektronikus utalással helyezze el a befektetésre szánt összeget saját, névre szóló számlájára!
- Ellenőrizze az üzletkötő (bróker) hátterét és elért eredményeit a pénzügyi szolgáltatónál, kérjen referenciát!
- Legyen tisztában azzal, hogy a szolgáltatók (brókercégek) a jutalékból élnek: annál több pénzt keresnek, minél többet kereskedik az ügyfelük, nem pedig abból, hogy éppenséggel nyer vagy veszít!
- Mielőtt hosszú időre szóló szerződést megkötne, gondolja át, hogy mi történhet majd befektetésével, amennyiben tervei időközben megváltoznak. Mindig olvassa át a tájékoztatókat, legyen figyelemmel a kapcsolódó kockázatokra!
- Fontolja meg a befektetés lejárat előtti értékesítésének következményeit, ugyanis az jelentős költségekkel járhat!
- Legyen óvatos azokkal az ajánlatokkal illetve konkrét hozam ígéretekkel, amik túl jól hangzanak ahhoz, hogy igazak legyenek:„Most akár fél éven belül, garantáltan megduplázhatja pénzét!” „Használja ki a vissza nem térő lehetőséget és fektessen be azonnal!”
- Alaposan gondolja át, ha lényeges változtatást hajt végre befektetési terveivel, stratégiájával összefüggően! Gondolja végig annak kockázatait, költségvonzatait!
A befektetésvédelem intézményes formája
Mi a Befektető-védelmi Alap (Beva)?
A Befektető-védelmi Alap (Beva) jogszabály alapján működő jogi személy, amely tagjai díjbefizetései és egyéb bevételei felhasználásával korlátozott összegű kártalanítást nyújt a befektetőknek abban az esetben, ha valamely tagja felszámolás alá kerül, fizetésképtelenné válik (a biztosítás alá tartozó ügyfélköveteléseket fedezet hiányában nem képes kifizetni).
Mire terjed ki a befektetésvédelem?
A Beva kártalanítására azok a befektetők számíthatnak, akik a Beva tagjával a biztosított befektetési szolgáltatási tevékenységek, illetve kiegészítő szolgáltatások valamelyikére érvényes szerződést kötöttek, és e szerződés alapján a befektetési szolgáltató birtokába került, és nevükön nyilvántartott vagyont (értékpapír, pénz) a befektetési szolgáltató nem tudja kiadni számukra. A kártalanítási feltételek fennállása esetén a Beva a kártalanításra jogosult befektető részére követelését - személyenként és Alap tagonként összevontan - legfeljebb százezer euró összeghatárig fizeti ki kártalanításként. Az Alap által fizetett kártalanítás mértéke egymillió forint összeghatárig száz százalék, egymillió forint összeghatár felett egymillió forint és az egymillió forint feletti rész kilencven százaléka.
Mire nem terjed ki a befektetésvédelem?
A Beva biztosítása nem terjed ki az olyan károkra, amely az értékpapír árfolyamveszteségéből vagy az értékpapír kibocsátójának fizetésképtelenségéből eredően éri a befektetőt. A kibocsátó az a jogi személy, amely az értékpapírban megtestesített kötelezettség teljesítését a maga nevében vállalja. A Beva biztosítása egyetlen értékpapír esetében sem terjed ki a kibocsátói kockázatokra.
Mely pénzügyi szolgáltatók tagjai a Beva-nak?
A Befektető-védelmi Alapnak kötelezően tagja minden olyan befektetési vállalkozás, amely a Felügyelet engedélye alapján a biztosított tevékenységek – így a megbízás felvétele és továbbítása, megbízás végrehajtása az ügyfél javára, sajátszámlás kereskedés, portfoliókezelés, letéti őrzés, letétkezelés, értékpapírszámla vezetés, ügyfélszámla vezetés – valamelyikét jogosult folytatni. A Beva-hoz csatlakozott tagintézetek listája megtalálható a Beva honlapján.
Hol talál részletesebb információkat?
A
Befektető-védelmi Alap honlapja:
http://www.bva.hu/
A
tagszervezetek (letölthető) listája ide kattintva érhető el.