Kérdések és válaszok a napelem pályázatról
nyomtatásKérdések és válaszok a napelem pályázatról
Érdeklődik a legfrissebb napelem pályázat, vagyis a Napenergia Plusz Program iránt? Szeretné megismerni a részleteket, de egyelőre bizonyos fogalmaknál is pontosításra lenne szüksége? Összegyűjtöttük a leggyakrabban felmerülő lakossági kérdéseket és válaszokat.
Mikortól érhető el a pályázat?
A Napenergia Plusz Program hivatalos részletei már most olvashatók a pályázati kiírás oldalán, továbbá megkezdődött a kivitelezők előregisztrációja is. A pályázók számára 2024 januárjának közepétől érhető el a lehetőség, azaz 2024. január 15-én kezdődik a lakossági előregisztráció.
Mikor és hogyan bírálják el a pályázatokat?
A pályázatokat beérkezési sorrendben, egyszerűsített eljárásban bírálják majd. Vagyis nincs régiónkénti elosztás.
Mennyi idejük van a nyerteseknek megvalósítani a beruházást?
A nyertes pályázóknak a támogatói okirat hatálybalépését követően 2 év áll a rendelkezésükre a beruházás megvalósítására.
Mire lehet pályázni?
A pályázat napelemekre ÉS tárolókapacitásra vonatkozik. Ez azt jelenti, hogy a szigetüzemű rendszereket támogatják, vagyis nem csupán azt, hogy a háztartások megtermeljék maguknak a szükséges energiát, hanem tárolják is azt.
Mit takar a szigetüzemű rendszer?
Szigetüzemű rendszerekről akkor beszélünk, ha a rendszer tárolja is a napenergiát. Ilyen esetekben nem kizárólagosan a hálózatra tápláljuk vissza a fel nem használt energiát, hanem akkumulátorokon tároljuk azt, vagyis, amennyiben szigetüzemű rendszert üzemeltetünk, teljesen függetlenné válik házunk a szolgáltatótól. Példaként: áramszünet esetén is minden működik tovább, hiszen az akkumulátoraink folyamatosan tárolják az energiát, és mindaddig működtetik az elektromos berendezéseinket, ameddig a töltöttségük megfelelő. A legtöbb manapság használt akkumulátortípus, amennyiben teljesen fel volt töltve, általában legalább 2 napra elegendő áramot tud tárolni, amit akkor is felhasználhatunk, ha a hálózaton nincs áram és nem töltik őket a napelemeink sem. Amennyiben többet szeretne tudni a napelemekről, ide kattintva éri el napelem kisokos cikkünket.
Milyen teljesítményű rendszerekre vonatkozik a pályázat?
A támogatott napelemes rendszer legalább 4 és legfeljebb 5 kW teljesítményű inverterből, valamint minimum 7,5, maximum 10 kWh kapacitású tárolóból állítható össze.
Mekkora a pályázati keretösszeg?
Az elérhető keretösszeg 75,8 milliárd forint.
Várhatóan hány háztartás korszerűsítését segíti elő a pályázat?
A keretösszeg alapján több mint 15 ezer háztartás élhet a lehetőséggel.
Mekkora a nyertes pályázat során elérhető támogatási összeg?
A pályázati felhívás szerint a nyertes pályázók költségeinek 66%-át fedezi az elérhető összeg, de legfeljebb 5 millió forint. Vagyis a beruházás 34%-át a pályázónak önerőből kell finanszíroznia.
Milyen típusú ingatlanok korszerűsítésére lehet pályázni?
Pályázatot magánszemélyként lehet benyújtani az állandó lakóhelyként megjelölt családi házra, sorházra, ikerházra, legfeljebb 6 lakásos társasház épületrészére.
Meglévő rendszer bővítésére is van lehetőség pályázni?
Egy ingatlanra egy támogatás adható, kizárólag új beruházásra. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy meglévő rendszer bővítésére, cseréjére, felújítására nem lehet pályázni.
Milyen tételek számolhatók el a pályázat terhére?
Elszámolható a pályázati adminisztráció, tervezés, engedélyezés költsége, az eszköz- és anyagköltség, a telepítés munkadíja – mindezek meghatározott százalékos eloszlásban.
További információk és részletek a pályázat hivatalos oldalán érhetők el: Napenergia Plusz Program
Publikálva: 2023. december 14.