Napelem kisokos – kérdések és válaszok a napelemekről
nyomtatásNapelem kisokos – kérdések és válaszok a napelemekről
Az energiaárak változásának, valamint a fenntartható technológiai megoldások térnyerésének köszönhetően egyre több szó esik a napelemekről. Napelemrendszer telepítésével hosszú távon sokat spórolhat egy háztartás - nem beszélve arról, hogy esetenként támogatást is lehet rá igényelni -, de valójában miért éri meg? Mennyit lehet vele spórolni és mi történik például áramszünet esetén? Az alábbiakban összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat.
Miért éri meg nekem a napenergia hasznosítása?
Magyarország területi adottságai rendkívül kedvezőek a napfény hasznosítására. A háztartások is rengeteget spórolhatnak egy megfelelően telepített napelemes rendszerrel - akár függetlenedhetnek is anyagilag a szolgáltatótól Egy egyszeri beruházás által megtermelhetjük a háztartásunk számára szükséges áramot, sőt, további előnyöket is kínál egy napelemes rendszer: vizet melegíthetünk vele, amelyet használhatunk a háztartásban, vagy akár egy korszerűbb fűtési rendszert építhetünk ki általa.
Átlagosan mennyi idő alatt térül meg egy napelem-befektetés?
2010. és 2020. között a napelemek világpiaci ára 90%-kal csökkent, így azok elérhetővé és gazdaságossá váltak a magyar fogyasztók szélesebb tömegei számára is. Bár minden ház, így minden rendszer egyedi, a szakemberek szerint jelenleg (2022-ben) az átlagos megtérülési idő az egyre elterjedtebb állami támogatások igénybevétele nélkül is 7 év körül alakul, de legrosszabb esetben is csak 10-12 év. Az aktuális pályázatokkal, állami támogatásokkal jelentősen tovább csökkenthetjük ezen évek számát.
Alkalmas a házam napelemes rendszer telepítésére?
Mielőtt napelemes rendszert tervezünk, érdemes felmérnünk a ház adottságait – illetve megteszik ezt a majdani kivitelező cég munkatársai is a szerződéskötést megelőzően. Figyelembe kell vennünk a tetőszerkezetet. A tető anyaga az egyik meghatározó tényező: a palatetők akadályozhatják a napelemes rendszerek rögzítését, könnyen törhetnek, illetve bizonyos, korábbi típusaik az egészségre káros azbesztet is tartalmaznak. A szögtartomány tekintetében a 35-45 fok a legideálisabb, ami hazánkban is a legjellemzőbb. Azonban már a lapostetők esetében is kivitelezhető úgy a telepítés, hogy ugyanezt a hatásfokot érjük el.
Csak a déli oldalra érdemes napelemet telepíteni?
Az általános vélekedés az, hogy a déli tájolásnál a leghatékonyabb a napelem – azonban nem minden esetben kivitelezhető, hogy kizárólag a déli oldalon helyezzük el a napelemeinket. Egy csekély mértékű, kb. 15 fokos eltérés még nem befolyásolja nagyban a termelés mértékét, körülbelül 8-10%-kal csökken a rendszer hatékonysága.
Mi történik áramszünet esetén?
A válasz attól függ, milyen napelemes rendszert választunk. Amennyiben a hálózatra táplálunk vissza, úgy egy esetleges áramszünet a mi ingatlanunkat is érint, azaz hiába süt a nap, addig nem lesz áramunk, amíg a szolgáltató vissza nem kapcsolja azt. Amennyiben akkumulátorokon tároljuk az energiát, vagyis szigetüzemű rendszert üzemeltetünk, teljesen függetlenné válik házunk a szolgáltatótól. Áramszünet esetén is minden működik tovább, hiszen az akkumulátoraink folyamatosan tárolják az energiát, és mindaddig működtetik az elektromos berendezéseinket, ameddig a töltöttségük megfelelő. A legtöbb manapság használt akkumulátortípus, amennyiben teljesen fel voltak töltve, általában legalább 2 napra elegendő áramot tudnak tárolni, amit akkor is felhasználhatunk, ha a hálózaton nincs áram és nem töltik őket a napelemeink sem. Ugyanez a helyzet a hibrid rendszernél is, hiszen a fenti két rendszert kombinálja, így akkumulátorokban tárol, vagyis nem kell számolnunk áramszünettel.
Mi történik, ha felhős az idő, nem süt a nap?
A napelemes rendszerek működése bonyolultabb annál, mint hogy nem süt a nap és nincs energia. Erre a kérdésre is több megoldás létezik, azonban egy biztos: áram nélkül semmiképp sem marad a háztartásunk. A hálózatra visszatápláló rendszer esetében a borús napokon a szolgáltatótól beérkezett áramot használja fel a rendszer. Ahogyan áramszünet esetében, úgy borús időben is az akkumulátorokban tárolt energia segíti a szigetüzemű rendszer működését – vagyis ott sem maradunk áram nélkül. A hibrid rendszernél a korábban leírt mindkét megoldás fennáll.
Mi történik, ha jégeső esik?
Egy napelem gyártására rengeteg szabály vonatkozik. A normál időjárási körülményeket mindenképpen ki kell bírni a külső, védő üveglapnak, sőt, annál többet is. Az ipari szabványok alapján el kell viselniük az erős fizikai behatásokat, akár egy 80km/h-val becsapódó jégesőt is. Ugyanilyen szempont a cellák nyomásellenálló képessége, amire jelenleg a minimum elvárás: 245kg/m2. Ettől függetlenül, amennyiben szeretnénk teljes biztonságban tudni az energia-ellátásunkat, és saját háztartásunkat is megóvnánk egy váratlan kiadástól, érdemes áttekinteni lakásbiztosításunkat, és kiterjeszteni azt a napelemekre is.
Mit tegyek, ha befedi a hó a napelemeket?
Enyhébb teleken és kevés havazás mellett nincs teendőnk a napelemekkel, hiszen lecsúszik róluk a hó a dőlésszög vagy épp a felmelegedés miatt. Extrém havazás esetén azonban érdemes letakarítani a havat róluk.
Hol tájékozódhatok az aktuális napelem-pályázatokról?
Aktuális, napelemekkel kapcsolatos pályázatokról itt olvashat.
Publikálva: 2024. február 12.