Okosotthon – okos döntés?
nyomtatásOkosotthon – okos döntés?
Ma már egyre többet hallhatunk az okosotthonokról. Persze elsőre ez luxusfaktornak tűnhet, de megfelelő, tudatos használattal és tervezéssel egy intelligens rendszer nemcsak kényelmünk maximalizálásáról szól, hanem a hatékonyság növeléséről és az optimalizálásról.
Egy okosotthon rendszer kialakítása során az elektromos eszközöket összehangolják, ezáltal működésük optimálissá válik. Az összehangolás azt jelenti, hogy az ingatlan valamennyi berendezése egy központi vezérlőegység segítségével működtethető, ami a különböző külső körülményeket mérlegelve arra törekszik, hogy a legkényelmesebbé és a lehető leggazdaságosabbá tegye az otthonunkat.
Távolról is vezérelhetjük a világítást, az elektromos rendszert, a fűtést, a hűtést, a riasztót, de akár a kamerát vagy a nyílászárókat is. Persze az ideális okosotthonhoz nemcsak a központi vezérlőegységre van szükség, hanem olyan eszközökre is, amelyek képesek vezeték nélkül csatlakozni a különálló főegységhez. A felhasználó ezen a hálózaton keresztül tud kapcsolatot létesíteni a rendszerrel telefonról, tabletről vagy számítógépről.
Miért is jó ez?
Az okosotthon megoldások kényelmesebbé, egyszerűbbé, biztonságosabbá és egészségesebbé tehetik az életünket, megfelelő használatukkal pedig energiát és pénzt takaríthatunk meg.
A személyre szabott, használathoz igazított fűtés- vagy klímahasználat máris jelentős tétel lehet: ha például a lakást egész nap azért fűtjük, hogy este hazaérve ne kelljen a hideg otthonba érkezni, vagy azért, mert nagyon kihűlne, így takarékosabbnak gondoljuk, ha egész nap a számunkra kellemes hőfokra van állítva, akkor biztosan többet fogyaszt, mintha csak akkor kellene a megfelelő hőfokot elérnie, tartania, amikor otthon vagyunk. Ennél sokkal hatékonyabb egy okosrendszer, amely csak akkor kapcsol be, amikor szükséges ahhoz, hogy pont felmelegedjen vagy lehűljön a lakás, mire hazaérünk.
A megfelelő lámpákkal, mozgásérzékelő rendszerrel a felesleges világítás is elkerülhető. Például az okos LED-izzók automatikusan lekapcsolódhatnak a ház elhagyásakor, vagy a rendszer automatikusan kikapcsolja a szobában felkapcsolva hagyott lámpát. De a mozgásérzékelők akkor is sokat segítenek, ha például elfelejtjük kihúzni a vasalót. Az okos szenzorok érzékelik a jelenlétünket és lekapcsolják a szükségtelen fogyasztókat, ha nem vagyunk otthon, vagy figyelmeztetést küldhetnek a telefonra, ha például a hűtőajtó vagy az ablak nyitva maradt.
Egy levegőminőséget vizsgáló szenzor segítségével pedig még az elszívó is automatikusan működtethető – vagyis leáll magától, ha már nincs rá szükség.
A leghatékonyabb, ha az összes készülék együttműködik egymással: időjárási viszonyoknak megfelelően például a redőnyök fel-le húzódnak, az ablakok ki-be záródnak, hogy a megfelelő hőszigetelést és szellőzést biztosítsák.
Így egyszerre óvhatjuk a környezetünket, a pénztárcánkat és az otthonunkat. Nem utolsósorban pedig a megfelelő hőmérséklet és páratartalom csökkenti a betegségek kialakulásának kockázatát.
Okosotthon, de hogyan?
Okosotthon kialakítására többféle lehetőségünk van. Lehet intelligens otthont létrehozni anélkül, hogy rekonstrukcióra vagy a berendezések összetett telepítésére lenne szükség, hiszen minden készülék vagy érzékelő vezeték nélkül működik internet vagy Bluetooth segítségével. Bizonyos rendszerek tehát utólag is beépíthetők, és számos márka termékei alkalmasak arra, hogy egy rendszerbe integráljuk őket, nem szükséges egyetlen céghez ragaszkodni az összes eszköz terén. Vannak azonban olyan gyártók és eszközök, amelyek csak a saját berendezéseikkel képesek együttműködni. Mindenképpen érdemes tehát odafigyelni arra, hogy mi mivel kompatibilis és mivel nem.
A legegyszerűbb és leghatékonyabb azonban az okosotthont már az építéskor megtervezni. Egy jól előkészített intelligens rendszer az építési költségeknek kevesebb mint 5%-át veszi igénybe, de akár 10%-kal is növelheti az ingatlan értékét.
Új otthon kialakítása esetén tehát érdemes az építkezés megfelelő fázisában gondolni az okosotthon lehetőségére, ehhez a Zöld Otthon Program is segítséget nyújthat, de egy tervezett átalakítás is remek alkalom lehet erre.
A lakásfelújítási támogatás most lehetőséget nyújt otthonunk energiahatékonyságának javítására és eszközeink modernizálására, így érdemes a támogatást mérlegelni egy okosotthon kialakításához is. Részletek a lakásfelújítási támogatásról itt olvashatók.
Utolsó frissítés: 2022. március 31.