Hulladékcsökkentési alapok
nyomtatásHulladékcsökkentési alapok
Fogyasztói társadalomban élünk, ahol átlagosan több mint másfél Földnyit használunk igényeink kielégítéséhez. Ez azt jelenti, hogy az emberiség egy főre jutó átlagos ökológiai lábnyoma jóval meghaladja a Föld eltartóképességét. De vajon tényleg szükség van minderre?
Számos egyszerű lépés van, amellyel elkezdhetjük csökkenteni saját ökológiai lábnyomunkat, a korszerű fűtéstől kezdve az autónk karbantartásán át a kapszulagardróbig. A legjobb azonban, ha legelőször átgondoljuk saját szokásainkat és a lehetőségeket, és a számunka legkézenfekvőbb, egyszerű megoldásokkal kezdjük. Így sokkal hatékonyabban és „fájdalommentesen” tudunk a fenntartható élet felé vezető útra lépni. A fenntarthatóság egyik egyszerű alapszabálya, hogy a „felesleges” dolgokat iktassuk ki, ami azt jelenti, hogy az út végén a hulladékot csökkentjük, elkerüljük. Hazánkban fejenként átlagosan 390 kg hulladékot termelünk egy év alatt, ami ijesztően nagy szám. Ha ezt csökkenteni tudjuk, akkor nem csak a Földnek kedvezünk, de a pénztárcánknak is.
Van egy mindenen átívelő egyszerű szempontsor, amely segít abban, hogy saját életünkre vetítve megtaláljuk a legjobb megoldásokat. Ezen alapelveket az angol nyelv egy alliteráló szó sorozattal foglalta össze, ez pedig a 8R.
- Rethink – Gondoljuk át, gondoljuk újra!
Legyünk tudatosabbak a döntéseinkben, tervezzük újra szokásainkat, legyünk kreatívak, és mielőtt bármit vásárolunk, gondoljuk át, van-e más lehetőség! Ez mindennek az alapja. - Refuse – Tudjunk nemet mondani!
Amire nincs igazán szükség, azt ne vegyük meg. Az egyszer használatos tárgyakat mellőzzük, és az olyan anyagok vásárlását is, amelyek környezetkárosítóak! - Reduce – Csökkentsünk!
Mindenből csak annyit vegyünk, amennyire tényleg szükség van! Mérsékeljük fogyasztásunkat! - Reuse – Hasznosítsunk újra!
Amit lehet, használjunk fel újra, akár teljesen más célra, akár egyes darabjait felhasználva alkossunk egy másik eszközt a régi helyett! - Repair – Javítsuk meg!
Vigyázzunk a dolgainkra, és javíttassuk meg őket, ahelyett, hogy újat veszünk! Lehet, hogy adott esetben úgy tűnik, egyszerűbb és olcsóbb újat venni, de hosszú távon nem feltétlenül. Például egy új „fast fashion” – azaz a nagy divatházak trendjeit lemásoló, elérhető árú, ám valójában gyors és sokszor nem megfelelő gyártási körülményekkel előállított – ruha az adott pillanatban olcsóbb lehet, mint megjavíttatni egy régit, de minősége miatt a régi tovább tarthat javítva, mint az új, silányabb minőségű. Igyekezzünk a tárgyak élettartamát meghosszabbítani és eleve ne vásároljunk rövid távra tervezett dolgokat! - Rehome – Találjunk neki új otthont!
„Költöztessük el”, amire nincs szükségünk, vagyis ajándékozzunk, cseréljünk, adjuk el a már nem használt, de még jó állapotban lévő dolgainkat! Jó megoldás lehet az is, ha kölcsönadjuk, megosztjuk másokkal azt, ami nem szükséges napi szinten. - Recycle – Gyűjtsünk szelektíven!
Gyűjtsük szelektíven az újrahasznosítható hulladékot! A szelektív hulladékgyűjtésről, a hulladékok típusairól Szemét vagy hulladék? című cikkünkben olvasható bővebb információ. - Rot – Komposztáljunk!
Komposztáljuk a lebomlót, ezzel is csökkentve a kukába kerülő hulladék mennyiségét!
Átgondolt tervezéssel sok felesleges dolog megvásárlásától menekülhetünk meg, ami egyszerűsíti életünket, kevesebb terhet ró a Földre, és sok pénzt megtakaríthatunk vele.
Utolsó frissítés: 2022. március 31.