Kérdések és válaszok az Otthonfelújítási programról
nyomtatásKérdések és válaszok az Otthonfelújítási programról
Érdeklődik az új otthonfelújítási program iránt? Az alábbiakban összegyűjtöttük a leggyakrabban felmerülő lakossági kérdéseket és válaszokat.
Milyen ingatlanokra vonatkozik a pályázati lehetőség?
A korszerűsítési lehetőség az 1990. december 31-e előtt használatbavételi engedélyt kapott, életvitelszerűen lakott, egy- és többlakásos családi házakra terjed ki. Kizárólag az ingatlan-nyilvántartásban belterületi-, külterületi-, zártkerti lakóház, szabadon álló családi ház, sorházon belüli családi ház, ikerház bejegyzett, életvitelszerűen lakott ingatlan energetikai korszerűsítése támogatott.
Ki igényelheti a támogatást?
Cselekvőképes, nagykorú magyar állampolgár, aki magyar adóazonosító jellel rendelkezik vagy Magyarországon már legalább egy éve állandó lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező EGT állampolgár. Az igénylőnek az adott ingatlanban tulajdoni hányaddal vagy holtig tartó haszonélvezeti joggal rendelkezőnek kell lennie. A korszerűsítéssel érintett ingatlan (lakcímkártyával igazoltan) legalább 2024. július 1. óta az igénylő, vagy közeli hozzátartozójának, állandó lakóhelye, vagy tartózkodási helye kell legyen. Az esetlegesen folyamatban lévő adásvételre vonatkozó szabályokról a pályázati feltételek külön rendelkeznek.
Fontos figyelemmel lenni az igénylő életkorára vonatkozó megkötésekre is, mivel a pályázati kiírás szerint: „amennyiben a Végső Kedvezményezett kölcsönigényléskor betöltötte vagy a kölcsön futamidejének lejáratáig betölti a 75. életévét, a kölcsönügyletbe be kell vonni egy olyan Adóstársat, aki az életkori korlátnak és a jövedelmi elvárásoknak is együttesen megfelel”.
Mire lehet pályázni?
Kizárólag lakhatási célú energiafelhasználás történhet a fejlesztéssel érintett ingatlanban. A támogatható beruházások:
a pályázatban részletezettek szerinti
- hőszigetelés, födémszigetelés;
- nyílászárók cseréje;
- melegvíz rendszerek korszerűsítése;
- fűtéskorszerűsítés;
- az energetikai korszerűsítéshez közvetlenül kapcsolódó elemként a helyreállításhoz, javításhoz kapcsolódó költségek.
Miből áll a beruházás forrása?
A beruházási forrás 3 részből áll: önerő, vissza nem térítendő támogatás, kamatmentes hitel. Az önerő a Lakástakarékpénztári számlán lévő, az állami támogatással és betéti kamattal növelt megtakarítási összegből is teljesíthető.
Mi alapján kerül megállapításra a támogatás mértéke?
A vissza nem térítendő támogatás aránya a korszerűsítendő ingatlan fekvése szerinti járás átlagjövedelmének az országos átlagjövedelemhez való viszonyításától függően, sávosan kerül meghatározásra. Erre a részletes pályázati kiírásban több példa is található. A jövedelmi szint meghatározása során a bírálók figyelembe veszik az igénylővel egy háztartásban élő, eltartott gyermekek számát is.
Mekkora a beruházási keret és a támogatás mértéke?
A beruházás elszámolható összköltsége maximum 7 millió forint, amihez az önerő elvárt mértéke az elszámolható költségek minimum 14,3%-a, azaz 1 millió forint. Egy ingatlanra ennek megfelelően 6 millió forint kamatmentes hitel igényelhető. A vissza nem térítendő támogatási hányad 2,5-3,5 millió forint között mozog, a pályázó jövedelmi helyzete, valamint az ingatlan földrajzi elhelyezkedése (térség, járás) függvényében.
Szükséges-e előre meghatározott energiahatékonysági javulást teljesíteni?
Igen. A beruházás eredményeként a kiinduló állapothoz képest épületenként legalább 30%-os mértékű primerenergia-fogyasztás csökkenést szükséges elérni, melyet hiteles energetikai tanúsítvánnyal szükséges alátámasztani. A 30% primerenergia-megtakarításba nem érthető bele a megújuló alapú villamos-energia előállításra számított energiamegtakarítás. Az elszámolható saját forráson felül további el nem számolható egyéb forrás is felhasználható az ingatlan korszerűsítéséhez. Ehhez a beruházás megkezdése előtt és azt befejezően készítendő energetikai tanúsítványokban rögzített értékek közti különbséggel lehet majd leigazolni. A támogatás igénybevétele során kizárólag a Magyar Mérnöki Kamara https://www.mmk.hu/informaciok/nevjegyzek és/vagy a Magyar Építész Kamara https://eugyintezes.mekon.hu/index.php?u=nevjegyzek# névjegyzékében regisztrált TÉ-engedéllyel rendelkező energetikai tanúsítók jogosultak hiteles energetikai tanúsítvány kiállítására.
Mi történik abban az esetben, ha nem valósul meg az elvárt energiahatékonysági javulás?
Amennyiben a beruházást követően sem valósul meg az elvárt 30 százalékos javulás, úgy az ügylet szabálytalanná válik, és a teljes támogatási összeget vissza kell térítenie a pályázónak – a Lakossági Eljárási Rendben foglaltak szerint.
Mekkora a teljes támogatási keretösszeg?
A teljes támogatási keretösszeg 108,24 milliárd forint.
Várhatóan ebből hány családi házat újítanak fel?
A program legfeljebb 20 ezer családi ház korszerűsítését teszi lehetővé.
Milyen kivitelezővel lehet szerződni a beruházásra?
A megvalósításhoz kizárólag az ÉMI Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft. ofp.emi.hu oldalán nyilvántartott Kivitelezői (szállítói) Regisztrációs Listán és Tanácsadói Regisztrációs Listán szereplő, a regisztrációs feltételeket teljesítő kivitelezőkkel (integrátorok, generálkivitelezők, szakági kivitelezők) és tanácsadókkal, vagy más kivitelezőkkel és tanácsadókkal köthető szerződés..
Mikortól lehet benyújtani a kérelmeket?
A kölcsönkérelem csak az MFB Zrt.-vel szerződéses kapcsolatban álló, megfelelő jogosítvánnyal rendelkező közvetítőhöz (Lakossági MFB Pont Plusz) nyújtható be. A közvetítők listáját az MFB Zrt. a honlapján (www.mfb.hu) teszi közzé. A hitelprogram keretében 2024. július 1-jétől 2025. december 31-éig lehet kölcsönkérelmet benyújtani. A rendelkezésre álló forrás kimerülésével a hitelprogram felfüggesztésre kerül.
Hol találok bővebb információkat?
További információk a palyazat.gov.hu oldalon találhatók, valamint az MFB honlapja szerinti elérhetőségeken: „Ha Kölcsönigénylőként az Otthonfelújítási Program részleteiről szeretne (Felhívás, Európai Uniós forrású Lakossági Hitelprogramok ELJÁRÁSI RENDJE a 2021-2027-es programozási időszakra vonatkozóan) további információkat vagy személyes tanácsadást, akkor kérjük, keresse fel az Önhöz legközelebb eső Lakossági MFB Pont Plusz fiókot, vagy hívja az MFB, illetve a Lakossági MFB Pont Plusz hálózat ügyfélszolgálatát a +36 1 354 3000 telefonszámon a megfelelő menüpont használatával. Az MFB telefonos ügyfélszolgálatának elérhetősége: hétfő 08:00-20:00 között, kedd-csütörtök 09:00-16:00 között, péntek 09:00-13:00 között.”
Publikálva: 2024. július 16.