Föld- és készpénzkímélő fizetési módok
nyomtatásFöld- és készpénzkímélő fizetési módok
Napjainkban egyre többet hallhatjuk a „papírmentes”, „zöldülünk”, „e-számla” vagy „készpénzmentes” kifejezéseket. Ennek hátterében többek között az húzódik meg, hogy nemcsak a papír előállítása, hanem annak lebomlása is jelentős környezeti terhelést jelent.
Egy kg papír, ami 200 db A/4-es lapnak felel meg, előállításához körülbelül 2-3 kg fa, 45-55 liter víz, 10-12 kWh energia, ezen túl 0,18 kg mészkő, 0,087 kg kén, 6 kg gőz és 0,06 kg klór is szükséges, valamint 1,1 kg szén-dioxid-kibocsátást eredményez. Ezen túl a papírgyártás globálisan jelentős mértékben hozzájárul az erdőirtáshoz is, a fakitermelés mintegy 40%-a papírgyártás miatt szükséges. Továbbá a papír bomlásakor metán szabadul fel, így nemcsak a papír gyártása környezetszennyező (például a klór alapú fehérítőszerek használata vagy a fakitermelés miatt), hanem a megsemmisülése is.
A fentiek alapján felmerülhet a kérdés, hogy egyéni szinten mit tehetünk azért, hogy mindennapi fizetési szokásaink megváltoztatásával csökkentsük a papírfogyasztást.
Mit tehetünk, hogy csökkentsük „papírfogyasztásunkat” és ezáltal ökológia lábnyomunkat?
- Rezsiszámláinkat kérjük elektronikus formában! Már számos szolgáltató biztosít online ügyfélszolgálatot, ahol regisztrációt követően bármikor megtekinthetjük vagy lementhetjük a számláinkat. Regisztrálhatunk a Díjnet felületére is, ahol egy helyen tekinthetjük át több közüzemi szolgáltatónk számláit. Emellett számos szolgáltató e-mailes értesítést is küld, amennyiben új számlát állított ki számunkra.
- Az online ügyfélszolgálatok regisztrált felhasználóik számára a számlák megtekintésén túl – szolgáltatónként eltérően – további szolgáltatásokat, ügyintézési lehetőségeket is biztosítanak, mint például a mérőállások bejelentésének lehetőségét, vagy a számlák elektronikus kiegyenlítését, például bankkártyás fizetéssel.
- Nyissunk bankszámlát, hogy azon keresztül intézzük mindennapi pénzügyeinket: ide érkezhet jövedelmünk, egyéb juttatásaink, és innen fizethetjük számláinkat, vásárlásainkat.
- Ahol csak lehetőségünk nyílik erre részesítsük előnyben az elektronikus fizetési formákat:
- a bankszámlánkhoz igényelhetünk bankkártyát, melyet számos üzletben, szolgáltatóegységben, online vásárlás során stb. használhatunk fizetésre, sőt okostelefonunkra letölthető mobilbanki applikáció segítségével digitalizálhatjuk is, így az érintésmentes fizetéseket intézhetjük mobiltelefonunk segítségével, anélkül, hogy fizikailag nálunk lenne a kártya;
- számláinkat kiegyenlíthetjük a közműszolgáltatók online ügyfélszolgálatán bankkártyás fizetéssel (akár az adott rendszerben a bankkártyánk regisztrációja mellett), vagy
- bankszámlánkról teljesíthetünk utalással, adhatunk a szolgáltatónak felhatalmazást csoportos beszedésre;
- illetve különböző applikációk (mint például iCsekk) segítségével jellemzően QR kód beolvasásával, továbbá egyes applikációkban további szolgáltatások is igénybevehetőek (mint például parkolási díj kiegyenlítés, autópályamatrica vagy tömegközlekedési jegy vásárlása).
A bankszámlanyitás menetéről, a bankszámlaválasztás szempontjairól, valamint a tudatos bankkártyahasználatról és a bankkártyahasználat kockázatairól a Bankszámlák és a Bankkártyák c. Pénzügyi Navigátor tartalmakban található bővebb információ.
2021. január 1-től bővültek azon lehetőségeink, ahol készpénzmentesen fizethetünk, tekintettel arra, hogy minden, online pénztárgépet üzemeltető kereskedőnek biztosítania kell az elektronikus fizetés lehetőségét, ami a bankkártyás fizetésen túl jelentheti például az azonnali átutalást, vagy egyéb QR kód alapú fizetési technikát.
Utolsó frissítés: 2024. február 15.