Mire figyeljünk pénzváltásnál?
nyomtatásMire figyeljünk pénzváltásnál?
Nyaralás, külföldi utazás esetén előfordulhat, hogy készpénzben kell valamit kifizetnünk. Ehhez olyan valutára van szükség, ami az adott országban elfogadott, ezért pénzt kell váltanunk. De mire érdemes figyelni pénzváltáskor? Alább összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat.
Fontos, hogy megbízható helyen váltsunk pénzt. Hazánkban pénzváltással csak olyan bankok és ügynökeik foglalkozhatnak, amelyek rendelkeznek az MNB erre vonatkozó engedélyével. Ezt legegyszerűbben az MNB Intézménykeresőjével ellenőrizhetjük. Kerüljük a vasútállomások, repterek környékén jó árfolyamon pénzváltás lehetőségét ajánlgató nem hivatalos „kereskedőket”!
Pénzváltás során az egyik legfontosabb szempont, hogy mennyibe is kerül a vásárolni kívánt valuta. Ennek kapcsán érdemes egyrészt tekintettel lenni arra, hogy a különböző valutaárfolyamok meghatározására nincs jogszabályi előírás, vagyis a különböző pénzváltók által használt árfolyamokat a piaci verseny, és egyéb tényezők, például maga a helyszín alakítja. Ezért a forgalmasabb helyeken, például repterek vagy turisztikailag frekventáltabb környéken működő pénzváltók kedvezőtlenebb árfolyamokat alkalmazhatnak, mint mások.
A tényleges költség azonban nem mindig csak attól függ, hogy az adott valutának mennyi az árfolyama. A különböző szolgáltatók eltérő mértékű kezelési költségeket alkalmaznak, amit általában a megvásárolt valuta forintban kifejezett értékének százalékos – pontosabban ezrelékes – arányában adnak meg. A pénzváltók gyakran kedvezményt adnak meghatározott összeg felett, sőt olyan is előfordulhat, hogy egyáltalán nem alkalmaznak kezelési költséget.
Mindezek miatt nem érdemes az utolsó percre hagyni a valutaváltást, hanem még az utazás előtt tájékozódva több megbízható pénzváltó ajánlatát összehasonlítani, hiszen egy előzetesen átgondolt pénzváltással is akár több ezer forintot spórolhatunk.
Ha Európán kívülre, esetleg egzotikus országba tervezzük a vakációt, azt is érdemes szem előtt tartani, hogy előfordulhat, az adott pénzt nem minden valutaváltónál vagy csak kis mennyiségben lehet kapni. Erről is célszerű előre tájékozódni.
Pénzváltás a nyaralás alatt
A külföldi célországokban – a helyismeret hiánya miatt – a turisták számára jellemzően csak az idegenforgalmi szempontból forgalmas helyszíneken működő pénzváltók érhetők el. Ezek azonban – a hazai gyakorlathoz hasonlóan – az átlagos váltási árfolyamokhoz képest nagyobb haszonkulccsal dolgoznak, azaz a helyszíni pénzváltás drágább. Ezért is érdemes lehet a valutaváltást még utazás előtt, itthon elvégezni.
A hazai pénzváltók kötelesek jól látható helyen kifüggeszteni árfolyamjegyzéküket, s azt is, ki az együttműködő hitelintézet. Áttekinthetően fel kell tüntetniük az általuk kínált valutákat, s azt is, milyen pénzegységre (pl. egy vagy száz egység) számolják az árfolyamokat a forinthoz képest. Külön oszlopokban kell jelezniük a vételi árfolyamot (amennyiért tőlünk veszik a valutát) és az eladásit (amennyiért mi vásárolhatunk valutát). Az MNB ajánlása alapján továbbá a pénzváltóknak fel kell tüntetniük árfolyamjegyzékükben az euró és az amerikai dollár esetében az eladási és vételi árfolyam közötti különbséget is, ha az meghaladja a 10 százalékot. |
Készpénz helyett bankkártya
A legtöbb helyen külföldön is lehetőség van dombornyomott bankkártyával fizetni, így nincs szükség valutaváltásra. Amellett, hogy ez a fizetési forma a készpénz szállításával és tárolásával ellentétben biztonságosabb, a bankkártyás fizetéssel még kedvezőbb árfolyamon is tudjuk kiegyenlíteni számláinkat az utazás során. Amennyiben ezt a megoldást választjuk, előzetesen tájékozódjunk bankunknál a költségekről és a bankkártya használatához kapcsolódó elszámolási árfolyamokról, továbbá érdemes bejelenteni a külföldi kártyahasználatot is. Erről bővebben a Bankkártyahasználat külföldön c. cikkünkben olvashat.
Publikálva: 2024. április 30.