Befektető védelemmel kapcsolatos kérdések - BEVA
nyomtatásMi a BEVA (Befektető-védelmi Alap) feladata?
Az Alap feladata a befektetők részére a kártalanítási összeg megállapítása és kifizetése.
Az Alap a kártalanításra jogosult befektető követelését - személyenként és Alap tagonként összevontan - legfeljebb húszezer euró összeghatárig fizeti ki kártalanításként. Az Alap a kártalanítás összegét kizárólag forintban fizeti ki. A fizetett kártalanítás mértéke egymillió forint összeghatárig száz százalék, egymillió forint összeghatár felett egymillió forint plusz az egymillió forint feletti rész kilencven százaléka.
Ki kérhet kártalanítást a BEVA-tól?
Ki nem kérhet kártalanítást a BEVA-tól?
Az Alap által nyújtott biztosítás többek között az alábbi követelésekre nem terjed ki:
- az állam, a költségvetési szerv, a száz százalékban állami tulajdonban lévő gazdasági társaság, a helyi önkormányzat,
- az intézményi befektető, a kötelező vagy önkéntes betétbiztosítási, intézményvédelmi, Befektető-védelmi Alap, illetve a Pénztárak Garancia Alapja,
- az elkülönített állami pénzalap,
- befektetési vállalkozás, tőzsdetag, illetőleg árutőzsdei szolgáltató, a Hpt.-ben meghatározott pénzügyi intézmények és az MNB,
- az Alap tagjánál vezető állású személy, az Alap tagjával munkaviszonyban vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban álló személy és ezek közeli hozzátartozója, továbbá
- az Alap tagjában öt százalékot elérő vagy azt meghaladó közvetlen, illetőleg közvetett tulajdoni részesedéssel vagy szavazati joggal rendelkező vállalkozás vagy természetes személy és ennek ellenőrzött társasága, valamint természetes személy tulajdonos esetén ennek közeli hozzátartozója
követelésére, valamint a felsoroltak külföldi megfelelőinek követelésére.
A BEVA által nyújtott biztosítás nem terjed ki az olyan ügyletből eredő követelésre sem, amely esetében a bíróság jogerős határozata megállapította, hogy a befektetés forrása bűncselekményből származott.
Továbbá a BEVA által nyújtott biztosítás nem terjed ki az olyan ügyletekből eredő pénzkövetelésre sem, amely nem euróban, vagy az Európai Unió, illetve az OECD tagállamának törvényes fizetőeszközében áll fenn.
Milyen időponttól terheli a BEVA-t elszámolási kötelezettség?
Mikor és hogyan fog megindulni a kártalanítási eljárás és erről hogyan értesülnek a befektetők?
Hogyan kell kérni a kártalanítást?
Fontos, hogy a kártalanítás nem automatikus! Kártalanításra kizárólag a befektető kérelme alapján kerül sor!
A kérelmet írásban kell benyújtani a BEVA-hoz, ennek formáját a BEVA meghatározhatja.
Az igénybejelentő lap kitöltéséhez, az alábbi linken kaphatnak részletes tájékoztatást:
http://www.bva.hu/hu/?mod=content&cla=content&fun=access&id=118
Meddig lehet a kártalanítási igényre vonatkozó kérelmet benyújtani?
A kérelmet a befektető az igényérvényesítés első napjától (a felszámolás jogerős elrendelésének napjától) számított egy éven belül lehet előterjeszteni. Ha a befektető menthető okból nem tudta igényét határidőben előterjeszteni (például tartósan kórházi kezelés alatt állt), a kérelem az akadály elhárulását követő harminc napon belül terjeszthető elő. Az akadályozás tényét azonban hivatalos okirattal alá kell támasztani.
A Buda-Cash Brókerház Zrt. esetleges felszámolásának bíróság által történő elrendelését követő-en a Beva közzétesz egy közleményt (a felszámolásnak Cégközlönyben való megjelenéstől számított 15 napon belül) a kártalanításról, ebben megjelöli az igényérvényesítés első napját. A kártalanítási kérelmeket a Beva ettől a naptól veszi nyilvántartásba. A kérelmeket ingyenesen letölthető formanyomtatványon kell benyújtani a Bevához, melyhez csatolni kell a követelés alapjául szolgáló szerződést. A benyújtás módját a közlemény fogja meghatározni.
Előfordulhat, hogy a befektetőnek nem áll rendelkezésére a szerződés, ekkor a BEVA a törvényben rögzített feltételek szerint akkor is fizet kártalanítást, ha a befektető részére kártalanítás a szerződés hiánya miatt nem állapítható meg, viszont követelését jogerős bírósági határozattal igazolja. Ebben az esetben a befektető a határozat jogerőre emelkedését követő kilencven napon belül terjesztheti elő igényét, amelyhez mellékelnie kell a követelést megalapozó bírósági határozatot is.
A kártalanításra jogosult befektető részére követelését - személyenként és pénzügyi intézményenként összevontan - legfeljebb 20.000 euró összeghatárig fizeti ki a BEVA kártalanításként. (Ez a 20.000 euro körülbelül 6 millió forintos összeghatárt jelent.)
Fontos, hogy a kifizethető kártalanítás mértéke egymillió forint összeghatárig 100%, egymillió forint összeghatár felett egymillió forint plusz az egymillió forint feletti rész 90%-a.
Például, ha a befektető 5 millió forint kártérítésre lenne jogosult (ez jelenleg kevesebb, mint 20.000 euro), a BEVA 1.000.000 Ft + 0,9 X 4.000.000 Ft = 4.600.000 forintot fizethet ki.
A kártalanítás mértékének megállapítása során a befektetőnek a BEVA tag pénzügyi szolgáltatónál fennálló, valamennyi biztosított, és a tag által ki nem adott követelését össze kell számítani (értékpapír+készpénz).
Csak pénzben, vagy értékpapírban is megkapható a kártalanítás?
A BEVA a kártalanítást mindig pénzben nyújtja! A kártalanítás összegét pénzben kell kifizetni, értékpapírral a kifizetés nem teljesíthető.
Ha a biztosított követelés értékpapír kiadására vonatkozik, a kártalanítás összegét a felszámolás kezdő időpontját megelőző 180 nap átlagárfolyama alapján kell megállapítani.
Árfolyamként a tőzsdei vagy a tőzsdén kívüli kereskedelemben kialakult átlagárat kell figyelembe venni.
Milyen árfolyamon számol a BEVA, ha az értékpapírnak nem volt kereskedési forgalma?
A devizában fennálló követeléseket devizában fizetik ki?
Milyen tételeket lehet levonni a kártalanítás összegéből?
Ha a felszámolási eljárás alá került pénzügyi intézménynek az ügyféllel szemben
- a befektetési szolgáltatási tevékenységből származó lejárt-,
- vagy a kártalanítás kifizetéséig lejáró követelése van,
azt a kártalanítás megállapítása során a befektető követelésébe be kell számítani, azaz a kártalanítás összegét a lejárt követelés csökkenti.
Hogyan számítják ki a kártalanítás összegét, ha valamely értékpapírnak több tulajdonosa van?
A közös tulajdonban álló értékpapír esetén a 20.000 euro kártalanítási összeghatárt a kártalanításra jogosult, a felszámolás alá került pénzügyi intézmény nyilvántartásában szereplő minden személy esetén külön kell számolni.
A kártalanítási összeg a befektetőket azonos arányban illeti meg, kivéve, ha ettől eltérő szerződési kikötés van érvényben.
A közös tulajdonban álló értékpapír esetén fizetett kártalanítási összeget hozzá kell számítani a kártalanításra jogosult egyéb követelésére fizetendő kártalanítás összegéhez.
Például, ha a közös tulajdonú értékpapírból 5.000 euro járna, de a befektetőnek ezen felül van még 18.000 euro értékű saját értékpapírja, akkor is legfeljebb 20.000 euro-nak megfelelő összegű kártalanítást kaphat forintban.
Milyen határidőn belül bírálja el a BEVA a kártalanítási igényeket?
Ha a kártalanításra jogosult befektető írásban benyújtotta kártalanítási kérelmét, valamint a biztosított követelés alapjául szolgáló szerződést, továbbá a jogosultság igazolásához szükséges adatokat is, és a BEVA-nál rendelkezésre áll a felszámolás alá került pénzügyi intézmény által vezetett nyilvántartás, akkor legkésőbb a kérelem benyújtásától számított kilencven napon belül köteles elbírálni a befektető kártalanítási kérelmét.
Különösen indokolt esetben a kifizetési határidő - a Felügyelet előzetes jóváhagyásával - egy alkalommal és legfeljebb további 90 nappal meghosszabbítható.
Hogyan fogja elbírálni a Beva a kártalanítási igényeket?
Mit kell tenni akkor, ha a befektető és a felszámolás alá került pénzügyi intézmény adatai eltérnek?
Fontos, hogy a szerződéssel alátámasztott követelésének és a felszámolás alá került pénzügyi intézmény által vezetett nyilvántartás adatainak megegyezése esetén lehet a fenti határidőn belül a kártalanítás összegét megállapítani. Amennyiben az adatokban eltérés van, a további teendőkről a BEVA ad tájékoztatást.
Ha a felszámolás alá került pénzügyi intézmény nem ismeri el az ügyfél követelését, a befektetőnek a felszámolás elrendelése előtt polgári peres úton, ezt követően pedig a felszámolás során kell érvényesítenie a követelést ahhoz, hogy kártalanításra számíthasson.
A kártalanítás során meg nem térült követeléseket szintén a felszámolási eljárásban lehet érvényesíteni és a felszámolási vagyonból az ügyfelek egyéb hitelezőket megelőzően részesednek.
Visszavonták a Buda-Cash Brókerház Zrt. tevékenységi engedélyét és elrendelték a felszámolást, melyik kártalanítási szervezethez fordulhatnak a Buda Cash befektetői?
Az, hogy a számlák zárolása miatt a befektető nem jut hozzá az értékpapírjához, pénzéhez, már elegendő ok-e a Beva kártalanításához?
Kiterjed-e a kártalanítás a devizakereskedelmi ügyletekre?
Portfoliókezelés esetén a befizetett tőkét fizetik vissza?
A Beva rendelkezésre álló vagyona jelenleg 12 milliárd forint, amennyiben ez nem nyújt elég fedezetet, a Beva rendkívüli befizetés elrendelésével, illetve hitelfelvétellel fog gondoskodni a hiányzó kártalanítási fedezet biztosításáról.
További információkért keresse fel a BEVA honlapját a www.bva.hu címen!
Utolsó módosítás: 2015. március 3.