Buda-Cash Brókerház Zrt-vel kapcsolatos kérdések és válaszok
nyomtatásMiért vonta vissza az MNB a Buda-Cash Brókerház Zrt. tevékenységi engedélyét?
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Pénzügyi Stabilitási Tanácsa a Buda-Cash Brókerház Zrt.-nél (intézmény) indított átfogó felügyeleti vizsgálata során a Zrt. tevékenységét érintően észlelt súlyos visszaélésekre utaló információkra tekintettel 2015. március 4-én visszavonta az intézmény tevékenységi engedélyét., egyidejűleg kezdeményezte a Befektetési Vállalkozás felszámolását és a Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság felszámolóként történő kirendelését.
A jegybank azért döntött a brókerház befektetési és kiegészítő szolgáltatási, illetve árutőzsdei szolgáltatási engedélyének visszavonásáról, mert a Buda-Cash nem tudja kiegyenlíteni tartozásait, és vagyona, eszközei nem is nyújtanak fedezetet a vele szembeni követelések teljesítésére, jelentős összeggel nem tud elszámolni ügyfeleivel szemben.
Korábban milyen intézkedéseket tett az MNB a Buda-Cash Brókerház Zrt-nél?
A jegybank korábbi végzésének rendelkezései értelmében az MNB által kirendelt felügyeleti biztos már 2015. február 24-én átvette az intézmény irányítását annak igazgatóságától, és gondoskodott a megfelelő működésről. Ezt az intézkedést az intézmény működése kapcsán az érdekeltek – első sorban a befektetők – halaszthatatlan védelme indokolta.
A jegybank ezzel párhuzamosan rendelkezett arról, hogy az intézkedések hatálya alatt az ügyfelek értékpapírjai és pénzeszközei feletti rendelkezési jogosultság szünetel.
Ki és mikor fogja kártalanítani a befektetőket?
A Buda-Cash-nél értékpapírszámlát, illetve ügyfélszámlát (pénzszámlát) vezetett befektetőket a Befektető-védelmi Alap (BEVA) fogja kártalanítani maximum 20 ezer euróig, azaz mintegy 6 millió forintig a felszámolást elrendelő végzés közzétételét követően.
A kártalanítási eljárásról szóló közlemény a BEVA honlapján is meg fog jelenni, és minden konkrét információt tartalmazni fog, amely az igény érvényesítéséhez szükséges.
Kérjük figyelje a BEVA honlapját.
Történt-e büntető feljelentés az ügyben?
Felmondhatja-e az ügyfél a tartós befektetési számla (TBSZ) szerződését, mert ez a lehetőség szerepel a szerződésében, abban az esetben, ha felfüggesztenék a cég működését?
Ha valaki a felfüggesztés előtti napon fizetett be egy jelentősebb összeget a Buda-Cash Zrt-nek, amiből még biztosan nem vásároltak értékpapírt, visszakaphatja-e ezt a pénzt?
Ha valakinek nyugdíj-előtakarékossági (NYESZ) számlához kapcsolódó adóigazolásra van szüksége, kitől kapja meg?
Az intézmény tevékenységi engedélyének visszavonásával a felügyeleti biztos, illetve a felszámoló veszi át az intézmény irányítását, s ő gondoskodik a Zrt. jogszerű működéséről.
Utolsó módosítás: 2015. március 3.