DRB bankcsoporttal kapcsolatos kérdések és válaszok
nyomtatásMilyen intézkedések történtek?
Az MNB által kirendelt felügyeleti biztosok 2015. február 24-én átvették a hitelintézetek irányítását azok igazgatóságaitól, s gondoskodtak a megfelelő működésről.
2015. március 3-án az MNB visszavonta a DRB Bankcsoporthoz tartozó kisbankok tevékenységi engedélyét. A betétesek még 2015. márciusában hozzájutnak megtakarításaikhoz, amelyet az OBA automatikusan fizet majd ki, s amelyhez a jegybank elegendő forrást biztosít.
Milyen kockázatot jelent a bankcsoport a pénzügyi rendszerre?
A DRB Bankcsoport sem mérete, sem tevékenysége alapján nem jelent kockázatot a magyar pénzügyi rendszerre.
Mérlegfőösszege alapján ugyanis a bankcsoport mindössze 0,73%, betétállománya alapján 0,83%-os részesedéssel rendelkezik (a 2014. 12. 31-i adatok figyelembevételével) a magyar hitelintézeti szektorban.
A négy bankon kívül más intézmény, pl. takarékszövetkezet is érintett-e a felügyeleti intézkedésben, vannak-e máshol is korlátozások?
Kell-e/lehet-e fizetni a DRB Bankcsoportnál lévő hiteleket?
Kell-e az elszámolási törvény szerinti kötelezettségeit teljesíteni a DRB Bankcsoportnak?
Mit tegyek, ha munkabéremet a DRB Bankcsoportnál (BRB BUDA Regionális Bank, DRB Dél-Dunántúli Regionális Bank, Dél-Dunántúli Takarék Bank és ÉRB Észak-magyarországi Regionális Bank) vezetett fizetési számlámra kapom?
Számíthatnak-e kártérítésre a bankcsoport betétesei?
Az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) a rá vonatkozó szabályok szerint kártalanítja a betéteseket. Mint valamennyi magyarországi hitelintézet, a DRB Bankcsoport betéteseire is az általános betét-védelmi és kártalanítási szabályok vonatkoznak.
Az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) a hitelintézetekről szóló törvény alapján az MNB engedély-visszavonó határozatát követő 20 munkanapon belül 100 ezer eurós összeghatárig (mintegy 30 millió forint) kártalanítja a betéteseket. Az OBA a jogszabályi előírásoknak megfelelően minden jogos betéti követelést kielégít majd.
A rendelkezésre álló adatok szerint a betétesek túlnyomó többségét az OBA garantálja.
Előfordulhat-e, hogy nincs elég pénze az OBA-nak a kártalanítás kifizetéséhez?
Hogyan kapható folyószámla kivonat a következő néhány hétben?
A felszámolás után mi lesz a fennálló hiteltartozással?
A felszámolás után a gyakorlat szerint egy másik pénzintézet veszi majd át a hitelállományt, a későbbi teendőiről értesíteni fogják.
Utolsó módosítás: 2015. március 3.