Árfolyamgát kérdések forintosítással kapcsolatban - deviza alapú szerződések
nyomtatás1. Milyen szabályok vonatkoznak az árfolyamgátba belépett fogyasztókra? (12.19.)
A. Mi lesz a törlesztési árfolyam?
Az árfolyamgáttal érintett szerződéseknél 2015. januárjában a korábban ismertetett (lásd Általános információk 12.) - az MNB által meghatározott - árfolyamot kell törlesztési árfolyamnak tekinteni.
B. Hogyan alakulhatnak a törlesztőrészletek?
Az árfolyamgáttal és forintra átváltással egyaránt érintett szerződések esetében a 2015. februártól esedékes törlesztőrészletek nem haladhatják meg a 2015. januárban esedékessé vált törlesztőrészletet. Ez a korlátozás az árfolyamgát alkalmazásának kezdő időpontjától számított 60. hónapig érvényes. Kivételt képez ez alól a kamatváltozásból eredő esetleges törlesztőrészlet-emelkedés.
C. Az elszámolás után maradhat a gyűjtőszámlán tartozás?
Igen, azonban ha az elszámolási törvényben meghatározott elszámolást követően forintban kifejezett gyűjtőszámlahitel-tartozás marad fenn, ez az összeg kizárólag a gyűjtőszámlahitel terhére felszámítható kamat összegével növekedhet.
D. Hogyan és mennyivel növekedhet a törlesztőrészletem az árfolyamgát időszakát követően?
Az árfolyamgáttal érintett szerződések esetén a hátralévő futamidőt úgy kell meghatározni, hogy az árfolyamgát alkalmazásának kezdő időpontjától számított 60. hónap után esedékes törlesztőrészletek ne haladják meg a 60. hónapban megfizetendő törlesztőrészlet 115%-át. Tehát: az árfolyamgát időszakát követően a törlesztőrészletek legfeljebb 15%-al növekedhetnek. Ha szükséges, ennek érdekében a futamidő meghosszabbítható akár az Ön (vagy ha adóstársa fiatalabb, az ő) 75. életévének betöltéséig. Amennyiben ez nem lehetséges, akkor az Ön számára legkedvezőbb mértékű törlesztőrészletet kell megállapítani.
E. Saját választásom alapján fizethetek magasabb törlesztőrészletet?
A fenti szabályoktól függetlenül – az árfolyamgát kezdő időpontjától számított 60 hónapon belül – Ön bármikor kezdeményezheti a magasabb törlesztőrészlet fizetését.
F. Ha jogosult vagyok mellőzni a forintosítást, hogyan kell rendezni az elszámolás időszaka alatti árfolyamkülönbözetet?
Amennyiben Ön jogosult a forintra átváltás és az új kamatszabályok alkalmazásának mellőzésére - és ezt írásban kérte a pénzügyi szolgáltatójától - az MNB által meghatározott átváltási árfolyam és a módosult szerződés szerinti árfolyam esetleges különbözetével a pénzügyi intézménynek el kell Önnel számolnia. A különbözetet a módosulástól számított 30 napon belül a következő törlesztőrészlete csökkentésével, vagy növelésével kell rendezni.
A forintosítással és árfolyamgáttal egyaránt érintett fogyasztói kölcsönszerződés esetében az elszámolás, illetve forintosítás fordulónapjától - azaz 2015. február 1-től - számítva úgy kell a hátralévő futamidőt megállapítani, hogy
azt kell feltételezni, hogy a rögzített árfolyam alkalmazásának kezdő időpontjától számított 60. hónapig a 3 hónapos BUBOR és a kamatfelár megegyezik a forintra átváltás napján alkalmazott 3 hónapos BUBOR értékével, valamint
Ön időben fogja teljesíteni törlesztési kötelezettségeit,
nem kell figyelembe venni az elszámolást követően fennmaradt, forintba kifejezett gyüjtőszámlahitel-tartozást,
az árfolyamgát alkalmazásának kezdő időpontjától számított 60. hónapot követően esedékes törlesztőrészletek ne haladják meg a 60. hónapban fizetendő törlesztőrészlet 115 százalékát, azonban
ha ez nem biztosítható, akkor a legkedvezőbb törlesztőrészlet elérése érdekében a futamidő legfeljebb az Ön (amennyiben egyedüli adós) 75. életévének betöltéséig terjedjen.
A tervezett futamidő csak abban az esetben haladhatja meg az Ön 75. életéve betöltésének időpontját, ha van adóstársa, aki a tervezett futamidő alatt nem tölti be a 75. életévét.