Hitelfedezeti biztosítékok
nyomtatásHitelfedezeti biztosítékok
A hitelfelvétel nemcsak az adós számára jelent kockázatot, hanem a hitelezőnek is: a bank számára a legnagyobb kockázat, hogy ügyfele csak késve vagy egyáltalán nem tudja visszafizetni a felvett összeget. Számára ezért fontos, hogy biztosítéka legyen arra: a hitelösszeget visszafizessék neki, ezért különféle módokon biztosítékot kérhet a hiteligénylőtől.
A hitelező számára hitelfedezeti biztosítékok lehetnek például
• ingatlanok, jellemzően lakáshiteleknél, illetve a szabad felhasználású jelzáloghiteleknél,
• nagyértékű ingóságok – például autó, műkincs –, amelyekre alacsonyabb összegű hitelek esetében lehet szükség, valamint
• személyi biztosítékok, amelyeknek két formája jellemző:
o kezes: abban az esetben köteles helytállni, ha az adós nem teljesíti fizetési kötelezettségét,
o adóstárs: a főadóssal egyenlő módon felel a felvett hitel visszafizetéséért.
Mi a hitelfedezeti biztosítás?
A hitelfedezeti biztosítás szintén arra szolgál biztosítékként, hogy az adós visszafizesse a hitelt. Igénybevételével megelőzhető, hogy egy nem várt esemény miatt a felvett kölcsön törlesztése aránytalanul nagy terhet jelentsen az ügyfél, illetve családja, vagy örökösei számára. Ha az adós nem tudja, vagy nem akarja fizetni a törlesztőrészleteket, akkor a bank a fedezetből próbálja meg csökkenteni a veszteségét. A biztosítási díjat a felvett hitel nagysága után százalékosan vagy fix összegben határozzák meg.
A biztosítók által nyújtott szolgáltatásokat többféle fizetési nehézséget okozó helyzetben is igénybe lehet venni.
• Munkanélküliség: regisztrált munkanélküliség és álláskeresési járadékjogosultság esetén az ügyfél helyett a biztosító fizeti a bank felé a kölcsön havi törlesztőrészleteit, a munkanélküliség meghatározott idejéig.
• Keresőképtelenség esetén a biztosított helyett a biztosító fizeti a kölcsön havi törlesztőrészleteit a bank felé, a keresőképtelenség szerződésben meghatározott időtartamáig.
• Baleseti rokkantság: a rokkantságot okozó baleset esetén a biztosító a szerződésben van annak mellékletében meghatározott módon kifizeti a baleset napján fennálló tartozást vagy annak egy részét a bank felé.
• Természetes vagy baleseti halál esetén a biztosító a szerződésben vagy annak mellékletében meghatározott módon kifizeti a haláleset napján fennálló tartozást vagy annak egy részét a bank felé.
A hitelfedezeti biztosítás a tartozás gyorsabb kiegyenlítését, illetve a tartozás kritikus mértékű felhalmozódásának elkerülését teszi lehetővé, míg az ingatlan, illetve az ingó tárgyból történő kiegyenlítés jellemzően hosszabb időt vesz igénybe, és összetett szabályozás vonatkozik rá.
Utolsó frissítés: 2024. december 19.