Mit érdemes tudni a megtakarítási számláról?
nyomtatásMit érdemes tudni a megtakarítási számláról?
Budapest, 2020. május 29. - Félretennénk fizetésünk egy részét, de a járvány miatt úgy, hogy bármikor hozzáférhessünk. Bankunk a megtakarítási számlát ajánlotta, ennek mik a feltételei? – érdeklődött K. Angéla Fegyvernekről a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szakértőinél. Kérdésére Binder István, az MNB felügyeleti szóvivője válaszolt.
A megtakarítási számla előnye, hogy rendszeresen ?zethetünk be ide kisebb összegeket (euróban és dollárban is), amelyek azonnal kamatozni kezdenek, ám a pénzhez a bank folyószámlájára jellemző (sokszor magas) készpénzfelvételi vagy átutalási díj fejében juthatunk csak hozzá. A hagyományos betéttel szemben nincs lejárat: hasonlít egy látra szóló kamatozású folyószámlához, csak valamivel kedvezőbb a kamata, a pénzünkhöz bármikor, kamatveszteség nélkül hozzáférhetünk. A megtakarítási számlán lévő összeg vissza?zetését az Országos Betétbiztosítási Alap garantálja betétesenként 100 ezer euróig. Éppen ezért – az állampapír után – a bankbetét az egyik legbiztonságosabb megtakarítási forma.
Egyes hitelintézeteknél elvárás a minimális (néhány ezer forintnyi) havi befizetés a megtakarítási számlára, másoknál nincs ilyen korlát. Azt ugyanakkor minden bank megköveteli, hogy nála vezessük a folyószámlánkat is – az emellé nyitható megtakarítási számlának azonban már nincs külön számlanyitási, illetve -vezetési költsége.
Figyeljünk rá, milyen a kamatozás módja – ?x vagy változó – az adott ajánlatnál! Az egyszerű kamatnál a megadott kamatmérték vonatkozik a be?zetésünk egészére. A lépcsős/küszöbös kamatnál csak meghatározott pénzösszeg elhelyezése után jár a magasabb kamat a teljes megtakarításunkra. A sávos kamat ez utóbbihoz hasonlít, annyi a különbség, hogy itt csak a magasabb sávban lévő összegre jár a kedvezőbb kamat, az az alattiakra alacsonyabb.
Íme néhány példa 1%-os kamatra.
- Egyszerű kamatnál évi 500 ezer forint megtakarításra 5 ezer forint, 400 ezerre 4 ezer forint kamatot kapunk.
- Lépcsős kamatnál ehhez csak akkor jutunk hozzá, ha tényleg befizettük a bank által elvárt teljes – pl. 500 ezer forint – összeget. Ha mondjuk csak 400 ezer forintot tudtunk teljesíteni, akkor annak alacsonyabb – pl. 0,7 százalék – a kamata, tehát a példát tekintve csak 2800 forint.
- Sávos kamatnál (a konkrét konstrukciótól függően) pl. a 400 ezer forint feletti részre jár 1 százalék kamat, a 300-400 ezer köztire 0,7 százalék, a 300 ezer forint alatti részre pedig mondjuk 0,5 százalék. Utóbbinál így 400 ezer forint befizetésre csak 700+1500, azaz 2200 forint kamatot kapunk.
Az MNB Betétválasztó programja szerint e szolgáltatást itthon számos bank kínálja, azonban közülük csak 3-4 pénzügyi intézmény ad 1 százalék – vagy afölötti – kamatot a befizetéseinkre. A különböző ajánlatokat legpontosabban a kötelezően feltüntetendő egységesített betéti kamatláb mutatók (EBKM) révén tudjuk összehasonlítani.
(A cikk eredeti megjelenése: Blikk, 2020. május 27.)