Nem nő a törlesztés a fizetési moratóriummal
nyomtatásNem nő a törlesztés a fizetési moratóriummal
Budapest, 2020. április 3. - Elbocsátottak, nem tudom fizetni a lakáshitelemet. Hallottam, hogy felfüggeszthető a törlesztés, de utána nem nő majd óriásira az adósságom? – érdeklődött M. Károly Százhalombattáról a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szakértőitől. Kérdésére Binder István, az MNB felügyeleti szóvivője válaszolt.
Az adósoknak a koronavírus miatt ez év december 31-ig nem kell fizetniük hiteleik részletét. A felfüggesztést a kormány döntése szerint a járvány alakulásától függően később akár meg is hosszabbíthatja. A törlesztés felfüggesztését nem kell külön kérni a bankunknál, az automatikusan életbe lépett. A ?zetési stop nem csak a lakáshitelekre, de valamennyi, legkésőbb idén március 18-ig folyósított lakossági (és vállalati) hiteltípusra, sőt a munkáltatói kölcsönökre is vonatkozik.
Ha valakinek a felfüggesztés alatt lejárna a hitele futamideje, akkor sem kell teljesítenie, bankjának vagy pénzügyi vállalkozásának ez esetben is meg kell várnia a vészhelyzet feloldását a követelésével.
Jogszabály írja elő, hogy az ügyfelek havi törlesztőrészlete a ?zetési felfüggesztés lezárulta után sem nőhet. A törlesztés nélkül eltelt hónapok kamatait és díjait a bankok nyilvántartják, és ezek összegét úgy osztják szét, hogy közben a törlesztőrészlet nem emelkedhet az eredeti fölé. Ezzel megnő a hitel futamideje, méghozzá a törlesztés nélkül töltött időtartamnál (átlag néhány hónappal) hosszabb idővel.
Az adósoknak kedvező szabályozás az is, hogy a törlesztési stop alatt meg nem ?zetett kamatok nem növelik meg a tőketartozásunk (nem keletkezik kamatoskamat-terhünk). A moratórium alatt nem meg?zetett törlesztéseket fogyasztásra is használhatjuk, így nem kell hozzányúlnunk esetleges megtakarításainkhoz.
Az elmaradt törlesztéseket természetesen a veszélyhelyzet elmúltával meg kell ?zetnünk, azt nem engedik el. De e megoldásokkal nem nő a törlesztőrészletünk az eredetihez képest.
A lakáshitelnél a futamidő-hosszabbítást ráadásul nem kell közjegyzői okiratba foglalni, emiatt tehát nem lesz pluszköltségünk. Egyszerűen a korábbi hitelszerződésünk e megváltozott feltételekkel is érvényben marad.
Ha úgy gondoljuk, hogy továbbra is tudjuk fizetni a részleteket, ezt is megtehetjük. Ha a hitelnyújtó havonta automatikusan levonta a számlánkról a törlesztőrészletet (csoportos beszedés), jeleznünk kell felé, hogy továbbra is tegye meg. Kérdezzünk rá a bank, pénzügyi vállalkozás telefonos ügyfélszolgálatánál, vagy nézzünk utána honlapjukon, hogy ennek mi a hivatalos módja (pl. hivatalos nyomtatvány, telefonos, elektronikus bejelentés)! A személyes ügyintézés helyett válasszuk is inkább az elektronikus csatornát vagy a postai utat. Ha eddig mi magunk utaltuk vagy fizettük be a törlesztőrészleteket, a megszokott módon folytathatjuk tovább a fizetést.
Amennyiben esetleg úgy döntünk, hogy most nem hagyjuk abba a banki tartozás fizetését, ám később rosszabbra fordulnának anyagi körülményeink, a járványügyi veszélyhelyzet fennállta alatt bármikor dönthetünk a törlesztés felfüggesztésről. Ekkor a veszélyhelyzet még hátralévő időszakára mentesülünk a törlesztőrészlet megfizetése alól. Az addig befizetett törlesztőrészletet azonban ilyenkor már nem kérhetjük vissza: azt a bankunk időközben lekönyvelte, hiteltörlesztésként elszámolta.
(A cikk eredeti megjelenése: Blikk, 2020. április 1.)