Olcsó személyi kölcsön, biztonságos érintőkártya: ha ismerjük a részleteket, elkerülhetjük a meglepetéseket
nyomtatásOlcsó személyi kölcsön, biztonságos érintőkártya: ha ismerjük a részleteket, elkerülhetjük a meglepetéseket
Budapest, 2020. április 10. - Nem mehetünk ki, így felújítjuk a lakást. Most milyen feltételekkel lehet személyi kölcsönt kapni erre? Igaz, hogy érintőkártyával nagyobb összegig vásárolhatok akár falfestéket is? – érdeklődött Szekszárdról Gy. Tamás a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szakértőitől. Kérdéseire dr. Nádra Ildikó, az MNB felügyeleti szóvivőhelyettese válaszol.
A koronavírus-járvány miatt a hitelezés támogatására a kormány az idén március 18-a után kötött, jelzálogjoggal nem biztosított hitelszerződéseknél 5,9 százalékban – pontosabban a jegybanki alapkamat (ma 0,9 százalék) plusz 5 százalékban – maximálta az ezek alapján felveendő személyi hitelek teljeshiteldíj-mutatóját (THM). A könnyítés a (fedezetlen) személyi hitelek mellett a hitelkártyákra, folyószámlahitelekre, áruhitelekre is vonatkozik. Nem érvényes viszont pl. a lakáscélú vagy egyéb jelzáloghitelekre (ám ezek THM-je eddig is alacsony volt), az autófinanszírozásra vagy a zálogházi kölcsönökre.
Fontos kiemelni, hogy az alacsony THM-re vonatkozó rendelkezés csak december 31-ig jelent felső korlátot. A most kötött többéves hiteleknél nem zárható ki, hogy a hitelező kiköti: az 5,9 százalékos THM csak idén év végéig (moratórium ideje alatt) érvényes, s az ezt követő időszakra magasabb mértéket jelöl meg. Hitelfelvételkor erre fokozottan szükséges odafigyelni! Ha netán változó kamatozású személyi kölcsönt veszünk fel többéves futamidőre, úgy jövő évtől menet közben is módosulhat annak kamata.
Akár a személyi kölcsön elköltése, akár bármilyen egyéb fizetési helyzetben segít az a másik jogszabály, amely szerint legkésőbb 2020. április 15-ig valamennyi kereskedőnél az érintőkártyás (paypass, PIN-kód fizikai begépelése nélküli) fizetés limitje az eddigi 5 ezerről 15 ezer forintra emelkedik. Ám a járványügyi helyzettől függetlenül figyelemmel kell lenni a bankkártyás fizetések biztonságára is. Így továbbra is él az a szabály, hogy a PIN-kódot időközönként még az érintőkártyás vásárláskor is meg kell adni. Ezzel biztosítható, hogy egy ellopott kártyával a bűnöző ne tudjon korlátlanul visszaélni.
Ezért az elfogadó (POS) termináloknál öt PIN-kód nélküli vásárlás után a hatodik alkalommal az automata – értékhatártól függetlenül –ezután is kérni fogja a kódot. Sőt, ötnél kevesebb alkalom után is megtörténhet ez, ha e vásárlásaink összeértéke elérte a 150 eurónak (55 ezer forintnak) megfelelő összeget.
A THM a hitel valamennyi költségét egyetlen számban jelzi, így ez mutatja meg legjobban a kölcsön tényleges árát. Ha a THM 5,9 százalék, akkor 100 forintnyi, egy évre felvett hitel után összesen 105,9 forintot kell visszafizetnünk a banknak, pénzügyi vállalkozásnak, amennyiben a kamat mellett más díj nem merül fel.
A bankkártya mellett higiéniai szempontból, a járvány elleni védekezés érdekében – ha rendelkezésünkre áll ilyen banki szolgáltatás – jó megoldás lehet az okostelefonnal vagy okosórával való fizetés is, hiszen ezek esetében sem kell 15 ezer forintig (sokszor pedig akár magasabb összegnél sem) begépelni a PIN-kódot és megérinteni fizikailag a terminált
Tipp: Az MNB felmérése szerint március végétől a korábban legtöbb személyi kölcsönt nyújtó tíz bank közül háromnál már elérhető a maximum 5,9 százalékos THM-mel rendelkező új személyi hitel (közülük kettőnél a meglévő ügyfélkörnek netbankon is)
(A cikk eredeti megjelenése: Blikk, 2020. április 8.)